Final incendiar în Bănie! S-a terminat CSU Craiova-Rapid. Goluri pe bandă rulantă și om eliminat

Final incendiar în Bănie. CSU Craiova a învins-o pe Rapid, scor 2-1, deși a fost în inferioritate numerică aproape o repriză întreagă.

Oltenii sunt pe locul doi cu 31 de puncte, în timp de giuleștenii sunt pe patru, cu 28 de puncte, și au ieșit din lupta pentru titlu.

CSU Craiova – Rapid 2-1

În fața a peste 22.000 de spectatori, Alexandru Mitriță a marcat marcat în minutul 19, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. Imediat după statul reprizei a doua, Rapid a dat lovitura. Funsho a deschis scorul. După doar câteva minute, gazdele au rămas în inferioritate numerică după ce Lyes Houri a încasat al doilea cartonaș galben.

Chiar și așa, oltenii au revenit spectaculos. Au restabilit egalitatea, în minutul 59, prin Ștefan Baiaram. Elevii lui Ivaylo Petev au intrat în avantaj după ce au obținut o lovitură de pedeapsă transformată de Mitriță, care a stabilit scorul final.

CSU Craiova – Rapid, echipe de start

CSU Craiova: L. Popescu – Șt. Vlădoiu, Zajkov, Badelj, Căpățînă – Al. Crețu, Mateiu, Houri – Baiaram, A. Ivan, Mitriță
Rezerve: D. Lazar – Soiri, Raul Silva, Maldonado, Ndong, Anzor, Danciu, Kozulj, Cîmpanu, Bana, Koljic, Markovic
Antrenor: Ivaylo Petev

Rapid: Aioani – Braun, I. Cristea, Iacob, Borza – Djokovic, Hasani, Hromada – Funsho, Rrahmani, Papeau
Rezerve: Drăghia – Bădescu, Săpunaru, Dr. Grigore, Emmers, Al. Albu, Petrila, Onea, El Sawy, Cîrjan, Burmaz
Antrenor: Cristiano Bergodi

Stadion: Ion Oblemenco
Arbitru: Kovacs Istvan (Carei). A1: Marinescu Vasile (Bucureşti), A2: Artene Ovidiu (Vaslui)
Arbitru VAR: Popa Cătălin (Piteşti). Arbitru AVAR: Trandafir Cristina Mariana (Bucureşti)