Final incendiar în Bănie! S-a terminat CSU Craiova-Rapid. Ce au făcut oamenii lui Cristiano Bergodi

Final incendiar în Bănie! S-a terminat CSU Craiova-Rapid. S-a aflat ce au făcut oamenii lui Cristiano Bergodi în penultima etapă a sezonului regulat din Superliga. A fost o dispută crucială pentru ambele echipe.

Jucătorii lui Cristiano Bergodi au început meciul mai slab. Prima repriză a fost controlată de către gazde.

S-a terminat CSU Craiova-Rapid

Oamenii lui Ivaylo Petev au deschis scorul după 30 de minute. Alexandru Mitriţă a marcat din pasa lui Bancu. Imediat după reluare, băieţii lui Cristiano Bergodi au  reuşit egalarea. Hromada a egalat în minutul 49, spre disperarea celor 15.338 de oameni, număr oficial, care au asistat la meci. În minutul 87, Maldonado l-a atacat în careu pe Oaidă, dar nu s-a dictat nimic. Scor final CSU Craiova-Rapid 1-1 şi oaspeţii sunt la 12 puncte în spatele liderului FCSB, în timp ce gazdele continuă cursa pentru locul secund.

CSU Craiova – Rapid, echipe de start:

CSU Craiova (4-3-3): L. Popescu – Vlădoiu, Screciu, Maldonado, Bancu (cpt.) – Al. Crețu, Mateiu, Houri – Baiaram, Markovic, Mitriță
Rezerve: M. Goga – Soiri, Badelj, Zajkov, Raul Silva, Kozulj, Mekvabishvili, Danciu, Bană, Cîmpanu, Blesa, A. Ivan
Absenți: Lazar (incert), Căpățână, Ndong (suspendați)
Antrenor: Ivaylo Petev

Rapid (4-3-3): Aioani – Braun, I. Cristea, Iacob (cpt.), Bădescu – Hromada, Hasani, Oaidă – Krasniqi, Rrahmani, Petrila
Rezerve: Drăghia – Borza, Săpunaru, Dr. Grigore, Djokovic, Al. Albu, Bamgboye, El Sawy, Papeau, Cîrjan, Burmaz
Absenți: Emmers, Onea, Kait (accidentați)
Antrenor: Cristiano Bergodi

Stadion: „Ion Oblemenco” (Craiova)
Arbitru: Marian Barbu; A1: Stelian Slabu; A2: Marius Badea; Arbitru VAR: Iulian Călin; Asistent VAR: Horia Mladinovici