Final incendiar în Bănie! S-a terminat CSU Craiova – Dinamo. Ovidiu Burcă, în mare pericol + Meciul, întrerupt din cauza ultrașilor

Final incendiar în Bănie. S-a terminat CSU Craiova – Dinamo. Oltenii au câștigat, scor 1-0, meciul din etapa a 16-a din Superliga. Partida a fost întreruptă în repriza a doua, trei minute, după ce ultrașii oltenii au aruncat cu torțe și petarde în teren.

Echipa antrenată de Ivaylo Petev este pe locul 4 cu 26 de puncte, în timp ce Dinamo este pe penultima poziție cu 10 puncte.

Oltenii au deschis rapid scorul. În minutul 5, Bancu a centrat în careu pentru Danciu, iar acesta a trimis în poarta lui Golubovic. CSU Craiova a mai avut o ocazie notabilă în minutul 17, când Mitriță i-a pasat lui Koljic, care a rămas în poziție de unu-la-unu cu portarul, dar a tras pe lângă poartă.

În minutul 34, Popescu i-a pasat greșit lui Roșu, iar mijlocașul a dat-o în față până la Abdallah, care a șutat pe jos, însă mingea a fost respinsă în lateral. Ulterior, balonul a ajuns la Ghezali, dar șutul a fost blocat de Popescu.

În repriza a doua, în minutul 53, ultrașii olteni au aruncat cu petarde și torțe în teren, iar meciul a fost oprit. După trei minute, Andrei Chivulete a decis reluarea partidei.

Dinamo a marcat prin Goncalo Gregorio, în minutul 85, dar golul a fost anulat după analiza VAR. Albdallah a atins mingea cu mâna înainte ca aceasta să ajungă la Gregorio.

CSU Craiova – Dinamo, echipe de start:

CSU CRAIOVA : L. Popescu – Vlădoiu, Screciu, Raul Silva, Bancu (cpt.) – Al. Crețu, Kurtic – Danciu, Ivan, Mitriță – Koljic
REZERVE: Lazar – Ndong, Căpățînă, Mateiu, Houri, Roguljic, Ișfan, Trică, Markovic
ABSENȚI: Zajkov, Baiaram, Badelj (accidentați)
ANTRENOR: Ivaylo Petev
DINAMO : Golubovic – Cr. Costin, Lucas Alves (cpt.), Homawoo, Amzăr – N. Roșu, Larrucea, Ilic – Ghezali, Abdallah, Bani
REZERVE: Began – De Moura, I. Roșu, Gregorio, Iglesias, Patriche, Giafer, R. Grigore, Dr. Irimia
ABSENȚI: Țîră, Dujmovic (nereținuți în lot)
ANTRENOR: Ovidiu Burcă

STADION: „Ion Oblemenco”
Arbitru: Chivulete Andrei Florin (Bucureşti), A1: Marinescu Vasile (Bucureşti), A2: Constantinescu Andrei (Bucureşti), Arbitru VAR: Kovacs Istvan (Carei – Satu Mare), Arbitru AVAR: Gheorghe Bogdan (Bucureşti)