Final incendiar de meci pentru Jaqueline Cristian! Răsturnare de situaţie în partida cu Lucia Bronzetti. Cine s-a calificat în turul secund de la Wimbledon

Final incendiar de meci pentru Jaqueline Cristian! Răsturnare de situaţie în partida cu Lucia Bronzetti. S-a aflat cine s-a calificat în turul secund de la Wimbledon. Disputa trebuia să se joace marţi, dar a fost amânată din cauza ploii.

Jaqueline Cristian, numărul 133 WTA a întâmpinat probleme şi astăzi. Disputa cu italianca Lucia Bronzetti, locul , 47 WTA, a fost, de asemenea, întreruptă de ploaie.

Final incendiar de meci pentru Jaqueline Cristian!

Jaqueline Cristian a început perfect meciul din primul tur al turneului de Mare Şlem de la Wimbledon. Deşi nu era favorită, a reuşit să se impună în primul set. A fost 6-3 pentru jucătoarea noastră.

Românca a stat aproape şi în setul secund de Lucia Bronzetti. Deşi italianca a avut break la un moment dat, Cristian a revenit în set. S-a ajuns la 4-4. Mai mult, după un game extrem de disputat, Cristian a reuşit să ia break-ul şi să facă 5-4. A urmat să servească pentru meci şi pentru calificarea în turul secund al competiţiei. Jaqueline Cristian a avut parte de un ultim game al meciului dificil. A reuşit însă să-şi câştige serviciul şi meciul. S-a terminat 6-3, 6-4 pentru româncă şi aceasta avansează în turul secund la Wimbledon.

Cele două jucătoare s-au întâlnit o singură dată în circuit. La Karlsruhe, Germania. în optimi. Atunci românca s-a impus în două seturi, scor 6-1, 7-6, după o oră și 32 de minute.