Final dramatic pentru România! S-a terminat meciul Jaqueline Cristian – Kaja Juvan. Nebunie în Billie Jean King Cup

Final dramatic pentru România! S-a terminat meciul Jaqueline Cristian – Kaja Juvan. Nebunie în Billie Jean King Cup, la cel de-al patrulea meci din disputa weekend-ului. Fetele noastră trăiesc periculos.

După înfrângerea dramatică a Anei Bogdan, a urmat un nou meci pe muchie de cuţit. Jaqueline Cristian a avut o partidă infernală cu Kaja Juvan.

Final dramatic pentru România!

Ana Bogdan a avut şansa să închidă disputa din Billie Jean King Cup. A avut 1-0 la seturi cu Tamara Zidansek, dar a pierdut dramatic, scor 6-3, 6-7, 5-7. Apoi, a intrat în arenă Jaqueline Cristian. Românca a jucat împotriva lui Kaja Juvan. A pierdut categoric primul set. A fost 6-2 pentru slovenă. Meciul a curs în aceeaşi direcţie şi în setul secund. Chiar dacă a fost mai echilibrat, tot slovena a fost la conducere pe toată durata acestuia. S-a terminat 6-2, 6-4 şi s-a stabilit egalitatea la general, 2-2. Astfel, meciul de dublu este decisiv.

Acesta a fost treilea meci între Jaqueline Cristian și Kaja Juvan. Jucătoarea noastră le câştigase pe precedentele. Precedentele dispute s-au consumat în 2021, în concursul WTA 125 de la Belgrad, 6-3, 7-6 (2), pe zgură. Apoi în octombrie, pe hard, la Transylvania Open de la Cluj-Napoca, 3-6, 7-6 (8), 7-6 (3), pe hard.

Ultima partidă programată este cea de dublu. Irina Bara și Monica Niculescu pentru România, respectiv Pia Lovric și Nina Potocnik pentru Slovenia.