Final de drum pentru Sorana Cîrstea! Românca nu a avut nicio şansă la Strasbourg. Eliminare surpriză chiar de la primul meci

Sorana Cîrstea (34 de ani, 30 WTA) a fost eliminată în primul tur al turneului WTA de la Strasbourg (Franța). Magda Linette a învins-o pe românca, scor 7-5, 7-5.

Pentru sportiva din Târgoviște urmează turneul de la Roland Garros, acolo unde este cap de serie 29. Astfel, va avea adversare mai slab cotate în primele două tururi. Tragerea la sorți a tablourilor principale va avea loc joi, 23 mai.

Sorana Cîrstea, out de la Strasbourg

Sorana Cîrstea nu a reușit să se califice în turul secund al competiției de la Strasbourg. După aproape două ore de joc, s-a înclinat în fața Magdei Linette (32 de ani, 50 WTA), scor 5-7, 5-7.

Sportiva din Târgoviște și-a asigurat pentru prezența în primul tur la WTA Strasbourg un cec în valoare de 8.550 de euro și 1 punct WTA.

Cele două se mai întâlniseră de 4 ori în circuit, iar Sori se impusese de trei ori, la Tianjin 2014, Shenzen 2018 și chiar la Strasbourg în 2021.

În turul următor Magda Linette va juca cu învingătoarea partidei Ekaterina Alexandrova (29 de ani, 18 WTA) – Cristina Bucsa (26 de ani, 72 WTA).

Înaintea acestui turneu, ambele jucătoare au participat la Roma. Românca a ajuns până în optimi, de unde a fost eliminată de Madison Keys, scor 2-6, 1-6. Linette a fost învinsă în turul doi de Viktoria Azarenka, 7-6, 4-6, 6-3