Festival pe Arena Națională! S-a terminat FCSB – UTA. Ce au făcut oamenii lui Elias Charalambous la primul meci din 2024

Festival pe Arena Națională. FCSB a câștigat fără probleme primul meci din 2024. Elevii lui Elias Charalambous au câștigat fără probleme, scor 4-0, meciul cu UTA, din runda cu numărul 22 a Superligii.

FCSB este lider în clasament cu 47 de puncte, în timp ce arădenii au 24 de puncte și sunt pe locul 13.

Darius Olaru, golgeterul Superligii, a deschis scorul în minutul 20 pe Arena Națională. Fotbalistul a reușit un voleu de la marginea careului de 15 metri, care l-a lăsat pe Kucher fără reacție. După doar două minute, Olaru a reușit dubla, după o eroare în defensiva arădenilor.

Octavian Popescu a băgat-o și el în plasă în minutul 39, dar reușita a fost anulată pe motiv de ofsaid.

În repriza a doua, Ibrahima Conte a făcut un fault dur. Inițial, arbitrul nu a vrut să acorde lovitura de pedeapsă, dar după verificarea VAR și-a schimbat decizia inițială. Golgeterul Superligii a marcat fără probleme al treilea gol.

Miculescu a marcat împotriva fostei sale echipe și a stabili scorul final în minutul 82.

FCSB – UTA Arad, echipe de start:

FCSB: Târnovanu – V. Crețu, Dawa, Ngezana, Radunovic – Lixandru, Ad. Șut, Olaru – Phelipe, Al. Băluță, Oct. Popescu
Rezerve: A. Vlad – Panțîru, Compagno, Miculescu, Pandele, Ov. Popescu, Pantea, Alhassan, Radaslavescu
Antrenor: Elias Charalambous

UTA: Kucher – Căpușă, Conte, Benga, Micovschi – A. Lopez, M. Freitas – R. Pop, Fabry, Omondi – Luckassen
Rezerve: Stahl – R. Stanciu, Rodrigues, Cooper, Stolnik, A. David, Trif, Iurasciuc, Bocean
Antrenor: Mircea Rednic

Dintre transferurile iernii, doar Luiz Phelipe începe titular la FCSB.
Stadion: Arena Națională (București)
A: Flueran Viorel Nicusor (Craiova – Dolj), A1: Gheorghe Sebastian Eugen (Suceava – Suceava), A2: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe – Covasna), Arbitru VAR: Vidican Rares George (Satu Mare – Satu Mare), Arbitru AVAR: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare – Satu Mare), Obs. arbitri: Dumitrescu Eduard (Piteşti – Argeş)