Festival de goluri în primul meci de la EURO 2024. Germania a zdrobit Scoția la Munchen. Jucătorii lui Nagelsmann s-au distrat pe teren

Germania a debutat cu o victorie la EURO 2024. Jucătorii lui Julian Nagelsmann au câștigat fără probleme, scor 5-1, meciul cu Scoția, din Grupa A.

Primul meci de la EURO s-a jucat la Munchen pe stadionul celor de la Bayern, Allianz Arena.

Germania – Scoția 5-1

În fața a peste 50.000 de oameni, într-o atmosferă incendiară, gazdele au deschis scorul prin Wirtz. Musiala a marcat pentru 2-0, nouă minute mai târziu. La finalul primei reprize, scoțienii au rămas în zece. Ryan Porteou a fost eliminat pentru un fault dur asupra lui Ilkay Gundogan în interiorul careului. Arbitrul a arătat punctul cu var, iar Havertz a înscris al treilea gol pentru Germania din penalty.

Nemții au continuat să facă spectacol și în repriza a doua. Fullkrug a înscris pentru 4-0. Elevii lui Julian Nagelsmann au mai marcat odată, da golul a fost anulat.

Cu câteva minute înainte de final, scoțienii au redus din handicap după autogolul lui Rudiger. Germania a stabilit scorul final când mai erau câteva secunde din meci prin  Can

Jose Mourinho și Sir Alex Ferguson au fost surpinși împreună la meci.

Înainte de a intra la meci, Sir Alex Ferguson s-a fotografiat alături de suporterii scoțieni.

Cele două echipe s-au întâlnit până în această seară de 17 ori. Ultima oară în preliminariile EURO 2016, atunci când Germania se impunea la Glasgow cu 2-1. La Campionatul European s-au întâlnit în 1992, iar nemții au câștigat 2-0.

Echipele de start la Germania – Scoția

Germania (4-2-3-1): Neuer – Kimmich, Tah, Rudiger, Mittelstaedt – Andrich, Kroos – Musiala, Gundogan, Wirtz – Havertz.
Rezerve: Baumann, Ter Stegen, Raum, Gross, Fullkrug, Fuhrich, Muller, Beier, Schlotterbeck, W. Anton, Sane, Henrichs, Koch, E. Can, Undav
Selecţioner: Julian Nagelsmann.

Scoția (5-4-1): Gunn – Ralston, Porteous, Hendry, Tierney, A. Robertson – McGinn, McTominay, McGregor, Christie – Che Adams.
Rezerve: Kelly, Clarck – Hanley, Shankland, Gilmour, Cooper, S. Armstrong, Morgan, Conway, Jack, McCrorie, McLean, Taylor, Forrest, McKenna
Selecţioner: Steve Clark.

Arbitru: Clement Turpin (FRA), A1: Nicolas Danos, A2: Benjamin Pages, VAR: Jerome Brisard, AVAR: Delajod, Al patrulea oficial: Francois Letexier