FCSB, eliminată din Cupa României, dar câștigă la Botoșani cu echipa a 2-a. S-au stabilit sferturile de finală

Astăzi au avut loc ultimele partide în faza grupelor din Cupa României. Știm echipele calificate în sferturi!

FCSB a reușit o surpriză imensă la Botoșani și a învins cu 2-0 echipa gazdă în condițiile în care vicecampioana a jucat cu echipa secundă.

FC Botoșani-FCSB

FCSB a mers la Botoșani fără pretenții și a aliniat o formația extrem de inedită cu foarte mulți jucători tineri.

Cum Cupa României nu este un obiectiv pentru vicecampioana României, Mihai Pintilii a aliniat un ” prim 11” experimental.

Cu toate acestea, FCSB a dat lovitura în minutul 56 atunci când Musi a șutat la colțul scurt și la învins pe portarul advers.

Vicecampioana și-a mărit avansul la 2-0 în minutul prin Tănase în minutul 90.

FC Botoșani: Ureche – Patache, Dican, Kasim, Țigănașu – Sylla, Târcoveanu, Zabou – Pinson, Roman, Mailat
Rezerve: Tomache, Dragu, Brașoveanu, David, Odeianu, Petkovski, Camara, Cărăușu, Ivanov
Antrenor: Mihai Ciobanu

FCSB: Ducan – Boboc, Ciobanu, Dulca, Șerban – Pruteanu, Gogescu – Tudor, Rusu, Musi – I. Stoica
Rezerve: Maxim, Dumiter, Tănasă, Toma, Stancovici, Vlăsceanu, Geană, Manolache, Radu
Antrenor: Leonard Strizu

CS Mioveni- UTA Arad

CS Mioveni era deja calificată în sferturi și a preferat să menajeze câțiva jucători, iar acest lucru s-a văzut pe tabela de marcaj.

UTA Arad a dat de pământ cu CS Mioveni și a învins cu un sec, 3-0.

Golurile partidei au fost marcate de: Paul Anton (12), Hoxhallari (52), Keșeru (64).

CS Mioveni: Sima – Rădescu, Burnea, Ene – Lixandru, Șerbănica, Panait, Popa – Toma, Krasniqi, Antal
Rezerve: Laurențiu, Militaru, Căprescu, Coșereanu, Scarlatache, Kabananga, Burlacu, Oancea, Gutea
Antrenor: Marius Stoica

UTA: Balauru – Vukcevic, Benga, Hoxhallari, Dobrescu – Batha, Anton – Otele, Ubbink, Șteau – Postolacho
Rezerve: Mociu, Maxim, Bota, Cascini, Stahl, Matei, Jobello, Keșeru, Godwin
Antrenor: Laszlo Balint

Oțelul Galați- Gloria Buzău

În ”derby-ul Ligii a 2-a” din Cupă, Buzăul și Oțelul s-au prezentat cu mai multe rezerve la această partidă, iar câștig de cauză au avut buzoienii, care au reușit cu această ocazie și prima victorie în Cupa României.

Gloria a învins cu scorul de 2-0.

Golurile partidei au fost marcate de : Dragoș Lazăr (29), Boiciuc (60).

Oțelul: Pop – Rus, Ghiocel, Azinovic, Panait – Markovic, Cisotti- Gorovei, Jardan, Bokhasvili – Mitoi
Rezerve: Dur-Bozoancă, Neagu, Ilieș, Berisha, Adăscălițtei, Yabre, Maxim, Cireș, Sîrghi
Antrenor: Dorinel Munteanu

Gloria Buzău: Boison -Pîrvulescu, Wiktorski, Vîrtej, Sălceanu – Lopez, Gaitan, Lazăr, Eduardo – Munteanu, Boiciuc
Rezerve: Stoian, Oteliţă, Ciobanu, Burlacu, Marku, Trebotic, Honciu, Blejdea, Uţiu
Antrenor: Adrian Mihalcea