FCSB a dat de pământ cu CS Mioveni și a urcat pe locul 4 în Superligă

Vicecampioana României, FCSB, a făcut instrucție cu CS Mioveni și a învins cu 5-1.

FCSB a dominat prima repriză și a reușit să deschidă scorul în minutul 32, prin Edjouma.

Echipa condusă de pe margine de Pintilii ”a arestat” balonul în primele 45 de minute și a oferit un joc de posesie, pe placul lui Gigi Becali.

În minutul 45, Adrian Șut a dublat avantajul vicecampioanei după o eroare incredibilă a portarului Iustin Popescu care a bâlbâit o minge în careu.

La pauza, FCSB conducea cu 2-0, iar soarta partidei părea deja jucată.

Repriza secundă a început în nota primei părți. FCSB a atacat și a presat adversarul, iar Florinel Coman a dus scorul la 3-0 în minutul 58.

În minutul 74, Liviu Antal a redus din handicap și a dus scorul la 3-1.

În ultimele 15 minute, Șut și Radaslavescu au stabilit scorul final al partidei, FCSB-CS MIoveni 5-1, iar echipa lui Gigi Becali a urcat pe locul patru în clasament.

FCSB: Târnovanu – Pantea, Dawa, Tamm, Radunovic – Șut, Olaru, Oaidă – Cordea, Omrani, Oct. Popescu
Rezerve: Vlad, Crețu, Haruț, Fl. Coman, Miculescu, Edjouma, Nikolov, Bouhenna, Radaslavescu
Antrenor: Mihai Pintilii

Andrea Compagno, titularul obișnuit al postului de atacant, este suspendat
CS Mioveni: I. Popescu – Balaur, Ene, Garutti – Rădescu, Oancea, Panait, Pop, Trif – Krasniqi, Carnat
Rezerve: Căprescu, Sima, Coșereanu, Antal, Șerbănică, Dat, Burlacu, Iacob, Burnea
Antrenor: Marius Stoica

Stadion: Arena Națională (București)
Arbitru: Florin Andrei // A1: Vladimir Urzică; A2: Alexandru Vodă
Arbitru VAR: Bogdan Dumitrache