Faze de cascadorii râsului la FC Voluntari-UTA. Au fost încurcaţi, din nou, de VAR. S-a terminat derby-ul supravieţuirii

Faze de cascadorii râsului la FC Voluntari-UTA. Au fost încurcaţi, din nou, de VAR. S-a terminat derby-ul supravieţuirii din Ilfov. Acesta a intrat în istoria Superligii, din cauza arbitrajului video.

Totul s-a întâmplat în prima repriză a duelului FC Voluntari-UTA. În minutul 28, Adam Nemec a marcat.

Faze de cascadorii râsului la FC Voluntari-UTA

Golul lui Adam Nemec a fost însă anulat. Cei din camera VAR au avut nevoie de 9 minute să se decidă. Lipsa unei camere în zona colțului terenului i-a încurcat serios pe arbitrii din camera VAR în deslușirea fazei.

Marcelo Lopes i-a pasat lui Aliji, acesta l-a depășit ușor pe Batha și i-a strecurat mingea printre picioare lui Benga. Balonul a ajuns apoi la Nemec, care l-a introdus în poartă. Din acel moment, Sebastian Colțescu și Vlad Bârleanu au deliberat 9 minute. Aliji se aflase într-o poziție suspectă de ofsaid.

Cum reluările TV nu i-au ajutat pe cei doi arbitri, judecata acestora a durat 9 minute. În cele din urmă, au apelat la o reluare „verticală”, perpendiculară pe fază. Au stabilit, într-un final, că fusese în ofsaid, iar golul lui Nemec a fost anulat de „centralul” Marcel Bîrsan. Cele 9 minute de așteptare pentru această decizie reprezintă un record la nivelul Superligii.

Dincolo de această fază, meciul s-a disputat într-un aninimat total. Au fost mai puţin de 100 de oameni prezenţi la meci. Dintre aceştia, 15 persoane au fost în galeria oaspeţilor. Ubbink a deschis scorul pentru arădeni, în minutul 9. Marcelo Lopes a egalat pentru gazde aproape de mijlocul primei reprize.

S-a terminat FC Voluntari UTA 1-1, iar gazdele rămân pe locul 3, cu 22 de puncte. De partea cealaltă, oaspeţii au urcat, momentan, pe locul 7, la un puncte de salvarea directă.

FC Voluntari – UTA, echipe de start:

FC Voluntari (3-4-3): M. Popa – Ricardinho, Matricardi, Armaș – Cr. Costin, U. Meleke, Sigurjonsson, Aliji – Marcelo Lopes, Nemec, Rața
Rezerve: J. Fernandez, Helder Tavares, Răduț, Merloi, Andres, K. Meleke, Florea, Dumiter, Paz
Absent: Droppa (accidentat)
Antrenor: Liviu Ciobotariu

UTA (4-2-3-1): Kucher – Vukcevic, Benga, Hoxhallari, Roger – Batha, Anton – Postolachi, Ubbink, R. Pop – Milosevic
Rezerve: Fl. Iacob – Abeid, Cascini, Otele, Stahl, Barbosa, Steau, Benzar, Keșeru
Absent: Erico (incert)
Antrenor: Laszlo Balint

Stadion: „Anghel Iordănescu” (Voluntari)
Arbitru: Marcel Bîrsan (București), A1: Valentin Avram (București), A2: Ferencz Tunyogi (Zalău)
Arbitru VAR: Sebastian Colțescu (București), AVAR: Vlad Bârleanu (București)