Farul Constanța, victorie în stil de mare campioană și rămâne pe primul loc în Superligă

Farul Constanța, echipa antrenată de Gică Hagi, a reușit o victorie clară în fața lui Sepsi OSK în etapa a 28-a din Superligă.

Elevii lui Gică Hagi au dominat partida din primul până în ultimul minut și s-au impus cu 2-0.

Farul Constanța, victorie clară în fața celor de la Sepsi

Farul a făcut spectacol în prima repriză cu Sepsi și a controlat jocul într-o manieră autoritară.

Elevii lui Gică Hagi au deschis scorul repede, în minutul 22, când utul lui Băluță s-a oprit în plasa lui Began.

Tot jucătorii Farului au dominat repriza, iar noua senzație a echipei, Mazilu a reușit să stabilească scorul primei părți, 2-0, în minutul 45 printr-un șut fantastic din afara careului.

A 2-a repriză a avut cursul primei părți. Elevii lui Hagi au fost la conducerea partidei, iar jucătorii lui Sepsi au încercat în zadar să revină pe tabelă.

Ocaziile mari le-au aparținut tot elevilor lui Hagi. Mazilu și Alibec au trecut pe lângă golul 3 al echipei.

Sepsi a izbutit să tragă primul șut pe poartă în minutul 73 prin Rondon.

După 90 de minute dominate copios de elevii lui Hagi, Farul a reușit să se impună cu 2-0 în fața celor de la Sepsi.

Echipele de start
Farul: Aioani – Boli, Larie, M. Popescu, Kiki – Artean, T. Băluță, Grameni – Alibec, L. Munteanu, Ad. Mazilu
Rezerve: Buzbuchi – Sîrbu, Borza, Nedelcu, Grobry, Casap, V. Morar, Mateus Barbosa, Sali
Antrenor: Gheorghe Hagi

Sepsi: Began – D. Ciobotariu, Bălașa, Ninaj, R. Ispas – N. Păun, Papa – I. Gheorghe, Achahbar, M. Ștefănescu – Rondon
Rezerve: Niczuly – Dumitrescu, Dobozi, Aganovic, Francisco Junior, G. Matei, I. Grigore, Safranko, Kocsis
Antrenor: Cristiano Bergodi

Stadion: Viitorul (Ovidiu)
Arbitru: Adrian Cojocaru/ Asistenți: Sebastian Gheorghe, Alexandru Vodă