Farsa Barca! Bayern o demolează pe Barcelona, Inter o trimite în Europa League + VAR-ul a avut de lucru în Liga Campionilor, Atletico, ce meci nebun + Toate rezultatele serii

Inter a deschis balul, cu Plzen pe „Giuseppe Meazza”, scor 4-0: o dublă semnată de Dzeko, gol Mihktaryan și reușita Lukaku, și s-a calificat în optimi. Și nu doar atât. Cu 6 puncte peste catalani și avantaj în meciurile directe, au trimis-o pe Barcelona în Europa League!

Echipa lui Xavi a pierdut cu scor

Și ca seara să fie de coșmar pentru Barcelona, echipa lui Xavi a pierdut cu scor de neprezentare acasă, cu Bayern. ”Panzerul” lui Nagelsmann a trecut cu 3-O peste Barca în derivă: Mane (’10) și Choupo-Moting (’31) au înscris în prima repriză. Gnabry a marcat și el după pauză, dar VAR-ul a intervenit și i-a anulat golul. Care a venit în prelungiri, grație lui Pavard.

Meciul dramatic al serii le-a avut în prim-plan pe Atletico și Leverkusen, care au încheiat la egalitate, 2-2. Diaby a deschis scorul pentru nemți în minutul 9, dar spaniolii au egalat prin Carassco. Hudson-Odoi a readus-o rapid în avantaj pe Leverkusen în minutul 29, însă elevii lui Simeone au revenit și de data aceasta, prin de Paul.

Atleti a avut șansa să câștige pe un final de infarct. Însă Carassco a ratat penalty-ul, mingea a ajuns la un coechipier care a trimis-o în bară, iar apoi a fost trimisă peste, ca și ultima șansă a lui Atletico să mai prindă Liga Campionilor.

Porto a câștigat cu 4-0 împotriva lui Brugge și merg împreună în optimi. Portughezii au deschis scorul prin Taremi (33), apoi Evanilson (57), Eustaquio (60) și Taremi (70) au desăvârșit opera. Lang a ratat o lovitură de pedeapsă pentru Brugges în repriza secundă.

Liverpool n-a avut emoții cu Ajax, în deplasare. A câștigat cu de 3-0, grație golurilor lui Salah (’42), Nunez (’49) și Elliot (’52), iar echipa lui Klopp în optimi. Iar Napoli a câștigat cu Rangers și la retur, 3-0, și conduce grupa cu 15 puncte, 3 peste Liverpool.

Calificarea se joacă până-n ultima rundă în grupa D. Sporting și Tottenham au remizat(1-1), chiar dacă Kane marcase la ultima fază, dar golul a fost anulat de VAR. Frankfurt a bătut-o pe Marseille, cu (2-1), așa că toate cele patru echipe păstrează șanse de calificare. În runda 6, cele două meciuri sunt: Marseille – Tottenham și Sporting – Frankfurt.