Fanii s-au dezlănțuit. Așteptarea a luat sfârșit. S-a terminat Udinese – Napoli / Video

Napoli, echipa la care Maradona a scris istorie, a câștigat titlul în Serie A după o așteptare de 33 de ani.

Napoletanii au terminat la egalitate cu Udinese, 1-1, în etapa cu numărul 33, punctul câștigat fiind suficient pentru a lua matematic titlul.

Pentru Napoli acesta este al treilea titlu câștigat.

Gazdele au deschis scorul în minutul 13, când Lovric a primit balonul de la Udogie, a șutat puternic din interiorul careului l-a învins pe Meret.

Osimhen a egalat în repriza a doua în minutul 52.

Sărbătoarea a început imediat, zeci de fanii reușind să pătrundă pe teren.

Napoli a fost la un pas de a câștiga titlul încă din etapa precedentă, în meciul cu Salernitana, scor 1-1. Golul marcat de Boulaye Dia în minutul 84 le-a amânat însă sărbătoarea fanilor napoletani.

Peste 55.000 de fanii ai lui Napoli au urmărit meciul cu Udinese pe stadionul Diego Maradona.

Pentru Luciano Spaletti este primul titlu în Serie A din carieră. Acesta are în palmares până acum: 2 Cupe ale Italiei, 1 SuperCupă a Italiei. 2 titluri în Rusia, 1 Cupă a Rusiei și 1 SuperCupă a Rusiei.

Napoli a avut un parcurs bun și în UEFA Champions League. A terminat pe primul loc într-o grupă cu Liverpool, Ajax și Rangers. Napoletanii au fost eliminați în sferturile de finală de către AC Milan, scor 2-1, la general.