Erling Haaland a intrat direct în istoria Premier League: a depășit doi atacanți legendari

Atacantul celor de la Manchester City, Erling Haaland, este cel mai în formă jucător din Europa și arată asta în fiecare meci.

În meciul contra lui West Ham, norvegianul a marcat cu o scăriță, un gol care îl duce direct în istoria Premier League.

Haaland, cel mai bun marcator din istoria Premier League

Norvegianul a devenit jucătorul cu cele mai multe reușite într-o singură stagiune în Premier League, după ce a marcat golul cu numărul 35.

El i-a depășit pe Andy Cole și Alan Shearer, care au marcat de 34 de ori în 1993-1994, respectiv 1994-1995.

Imediat după ce a scris o nouă pagină de istorie în campionatul Angliei, Haaland a postat un mesaj de mulțumire pentru fanii celor de la City, cărora le-a promis că nu se va opri.
„35 Goluri în Premier League! Mulțumim tuturor pentru sprijin, nimic nu se întâmplă fără voi toți, nu ne oprim aici!”, a scris Haaland pe contul personal de Twitter.

La finalul meciului, Haaland a avut parte și de ”garda de onoare” din partea coechipierilor și staff-ului de la Manchester City.

Erling Haaland ar putea îmbunătăți acest record, asta pentru că mai are la dispoziție 5 meciuri în actualul sezon.

Manchester City devine lider

Manchester City a învins miercuri seara, pe teren propriu, scor 3-0, formaţia West Ham United, într-un meci restant din Premier League, şi a revenit pe primul loc al clasamentului.

Manchester City a câştigat prima restanţă din programul acestui final de campionat şi este din nou lider în Premier League. Echipa lui Guardiola s-a impus în faţa lui West Ham United chiar dacă prima repriză s-a încheiat fără gol marcat. A venit însă minutul 50, când Nathan Ake a deschis scorul din centrarea lui Riyad Mahrez. În minutul 70 a marcat şi Erling Haaland, care a ajuns la 35 de goluri înscrise în campionat. Tabela a fost închisă de Phil Foden în minutul 85.

Cu această victorie Manchester City revine pe prima poziţie în clasament, cu 79 de puncte şi cu un meci mai puţin disputat decât echipa de pe locul secund, Arsenal (78 de puncte).