Elina Svitolina a învins-o pentru prima oară pe Azarenka şi s-a calificat în sferturi la Wimbledon

Elina Svitolina a învins-o pentru prima oară pe Victoria Azarenka şi s-a calificat în sferturi la Wimbledon. Aici o va întâlni pe Iga Swiatek.

Svitolina (28 de ani, nr 76 WTA) a luptat două ore şi 46 de minute, a revenit de la 0-1 la seturi şi de la 0-2 la ghemuri în setul secund şi s-a impus, pentru prima oară în carieră, în faţa jucătoarei din Belarus, câştigând în trei seturi: 2-6, 6-4, 7-6(8).

„Cred că după momentul când am devenit mamă, acesta este al doilea cel mai frumos moment al vieţii mele. Când am văzut că sunt condusă cu set şi cu 2-0 la ghemuri, dar voi m-aţi încurajat îmi venea să plâng. Mi-aţi dat foarte multă putere, am jucat punct cu punct şi mă gândeam că acasă sunt foarte mulţi care se uită şi mă încurajează. Ştiu cât de mult înseamnă pentru ei fiecare moment de bucurie pe care o pot primi. Sunt vremuri grele pentru Ucraina, eu sunt aici şi nu pot să mă plâng. E incredibil! În ianuarie când am reluat antrenamentele şi mă pregăteam să joc din nou nu mă gândeam că voi reuşi să fac sferturi şi la Roland-Garros şi la Wimbledon”, a declarat Elina Svitolina, după meci.

Iga Swiatek, liderul clasamentului WTA, s-a calificat duminică în sferturile de finală după ce a învins-o pe jucătoarea elveţiană Belinda Bencic, 6-7 (4), 7-6(2), 6-3 .