Elena Rîbakina și Carlos Alcaraz, victorii la Wimbledon. Federer, aflat în loja regală, a fost aplaudat de public / Video

Deţinătoarea trofeului la feminin, Elena Rîbakina, şi liderul ATP Carlos Alcaraz s-au calificat în turul următor la Wimbledon.

Jucătoarea din Kazahstan, locul 3 WTA, s-a calificat, marţi, în turul doi al turneului de Grand Slam de la Wimbledon. Favorită 3, Rîbakina a trecut în runda inaugurală de  americanca Shelby Rogers, locul 49 mondial, scor 4-6, 6-1, 6-2, într-o oră şi 43 de minute.

În turul următor, Rîbakina o va întâlni pe câştigătoarea meciului dintre Alize Cornet (Franţa, 74 WTA) şi Nao Hibino (Japonia, 127 WTA).

Pe tabloul masculin, spaniolul Carlos Alcaraz, liderul ATP, s-a impus în primul tur în faţa francezului Jeremy Chardy, numărul 542 mondial, scor 6-0, 6-2, 7-5, într-o oră şi 53 de minute. Pentru Chardy a fost ultimul meci la simplu din carieră.

Roger Federer, aplaudat de public

În loja regală s-a aflat alături de Prințesa de Wales s-a aflat și Roger Federer. Fostul campion a fost aplaudat minute bune de public.

Cei prezenţi pe terenul central s-au ridicat pentru a-l saluta pe Federer. Elveţianul a avut apoi parte de o lungă ovaţie, întreruptă doar atunci când Prinţesa de Wales, prezentă alături de el, i-a propus să se așeze.

Organizatorii au hotărât să-l onoreze pe fostul număr 1 mondial, în calitatea sa de „jucătorul cel mai titrat la Wimbledon”, cu opt trofee cucerite aici (perfomanţă care poate fi egalată de Novak Djokovic la finalul ediţiei din acest an).