El este viitorul David Popovici! A făcut senzaţie la Mondiale. Cursă fabuloasă şi o nouă medalie

El este viitorul David Popovici! A făcut senzaţie la Mondiale. A realizat o cursă fabuloasă şi a obţinut o nouă medalie. Campionatele Mondiale de Juniori de la Lima au debutat perfect pentru România.

După ştafeta de aur de la 4x100m liber, delegaţia tricoloră a obţinut și argintul prin Vlad Stancu la 400m liber.

El este viitorul David Popovici!

România a început ca din tun Campionatele Mondiale de înot juniori de la Lima. Vlad Stancu, cel care câştigase alte 3 medalii individuale la europenele de juniori, s-a calificat fără emoții în ultimul act la 400m liber, unde a obținut medalia de argint. A dus o luptă strânsă pe parcursul cursei cu brazilianul Steverink și polonezul Chmielewski, care s-au desprins rapid de restul adversarilor.

Pe ultimii 50m, Steverink și Stancu l-au lăsat în urmă pe polonez, însă sud-americanul a fost cel care a obținut aurul. Stancu a încheiat cursa în 3:48.38, la numai 11 sutimi de Steverink! Va mai înota în probele de 800m liber, respectiv 1.500m liber.