Echipa lui Ionuț Radu și Vlad Chiricheș, victorie în Cupa Italiei. Portarul român a încasat două goluri

Cremonese a învins-o pe Ternana, scor 3-2, în Cupa Italiei. Ionuț Radu și Vlad Chiricheș au fost titulari, mai mult stoperul a purtat și banderola de căpitan.

Gazdele au condus la pauză după golurile marcate de Luka Bogdan, în proprie poartă, și David Okereke. În repriza a doua, portarul român a încasat două goluri. Prima dată a fost învins de Ternana Pietro Rovaglia în minutul minutul 54, iar apoi trei minute mai târziu de Antonio Palumbo.

Cremonese va juca împotriva celor de la Modena în turul trei în Cupa Italiei.

Vlad Chiricheș a fost transferat definitiv de italieni de la Sassuolo. Românul a semnat un contract pe trei ani. În schimb, Ionuț Radu este împrumutat de Cremonese de la Inter pentru un sezon.