Dramatism total la Budapesta, omul-trofeu Jose Mourinho versus echipa-record! S-a încheiat finala UEFA Europa League dintre Sevilla și Roma, cupa s-a adjudecat la penalty-uri

Ce putea fi mai palpitant în finala UEFA Europa League de la Budapesta? Galerii impresionante, echipe de tradiție și mult pedigree. De o parte, Roma pregătită de Jose Mourinho. Chiar el, The Special One. Sau mai bine zis, omul-trofeu. Pentru că din cele cinci finale europene disputate în carieră înainte de Budapesta, Mourinho le-a câștigat pe toate: o Cupă UEFA (2003), două Champions League (2004, 2010), un trofeu Europa League (2017) și acum Conference League (2022).

De cealaltă parte, FC Sevilla era și ea o invincibilă în finalelor. Și o specialistă a competiției. Andaluzii jucaseră șase finale și le câștigaseră pe toate. În 2006, 2007, 2014, 2015, 2016 și 2020.

Jose Mourinho, față-n față cu legenda

Situația s-a prezentat din start extrem de incintantă pe Pușkaș Arena, doar din statistică. Iar atmosfera a fost cu adevărat vulcanică. Încă de la imn, când cele două galerii au dat tonul la spectacol.

Pe teren, echipa cu prim-planul a fost în prima jumătate de oră AS Roma. Oamenii lui Jose Mourinho l-au testat pe Bono în minutul 12 prin Spinazzola. Dar Dybala a fost de neoprit în minutul 35 și a deschis scorul.

Sevilla a înclinat ușor-ușor terenul. Și i-a sufocat pe capitolini, mai ales în prelungiri. Rakitic a fost la câțiva milimetri de egalare în al șaselea minut al prelungirilor. Îl bătuse pe Rui Patricio, dar bara l-a salvat pe portarul Romei.

Mourinho a parcat autobaza și în debutul primei reprize. Și a fost penalizat. Veteranul Jesus Navas a inventat o centrare în careul supraaglomerat, iar Mancini a deviat în propria-i poartă. Sevilla a egalat în minutul 55, iar Roma a fost obligată să iasă la joc.

Andaluzilor le-a trecut glonțul pe la ureche în minutul 67. O minge trimisă în gura porții din lovitură liberă a fost bâlbâită însă de romani. Abraham a ratat o execuție de finețe, Bono a respins până la Roger care a trimis dezamăgitor pe lângă.

Jose Mourinho a luat foc în minutul 76! Anthony Taylor a dictat ferm penalty, la intervenția lui Ibanez asupra lui Ocampos. Însă centralul englez a fost chemat imediat din camera VAR. Iar după ce a revăzut faza n-a mai fost lovitură de la 11 metri pentru Sevilla.

Uluitor, prelungiri de 12 minute la prelungiri

Apoi, italienii au reclamat un henț în careul spaniolilor, în minutul 82. Taylor n-a văzut nicio infracțiune. Un minut mai târziu, Belotti s-a desprins din marcaj și a agățat acrobatic mingea. Însă n-a nimerit poarta lui Bono.

Fanii Romei au amuțit în ultimul minut al prelungirilor. Rui Patricio a fost bombardat cu trei șuturi consecutive, dar a scăpat cu bine. Și s-a intrat în adevăratele prelungiri.

Tabela nu s-a mai modificat în extra-time. În schimb, jocul a fost fragmentat, iar Mourinho a făcut adevărate crize de nervi pe margine. Și a primit și cartonaș galben. Meciul s-a mai prelungit cu încă 12 minute. Roma a avut o bară chiar în ultimul minut. Până să se decidă Taylor și să se treacă la loviturile de departajare.

Ocampos a transformat primul pentru Sevilla, Cristante a marcat pentru Roma. Elamela a dat și el gol, iar nefericitul Mancini, după autogol, a trimis direct în Bono. Rakitic a semnat desprinderea Sevillei, Ibanez a dat-o în bară. Rui Patricio a parat penalty-ul lui Montiel, însă VAR-ul a dictat repetarea. Iar Montiel n-a mai ratat, a făcut 5-2 și Sevilla a câștigat a șaptea finală!

Sevilla – AS Roma, echipele de start:

FV Sevilla: Bono – J. Navas, Bade, Gudelj, Telles – Fernando, Rakitic – Ocampos, Torres, Gil – En Nesyri
Antrenor: Jose Luis Mendilibar

AS Roma: Rui Patricio – Ibanez, Mancici, Smalling – Spinazzola, Cristante, Matic, Celik – Pellegrini, Abraham, Dybala
Antrenor: Jose Mourinho