Dramă uriaşă pentru favoritul lui Gigi Becali! Nu a avut nicio șansă. Sezon de coşmar pentru tricolorul lui Edi Iordănescu

Dramă uriaşă pentru favoritul lui Gigi Becali! Dennis Man nu a avut nicio șansă. A fost un sezon de coşmar pentru tricolorul lui Edi Iordănescu.

În meciul de retur din semifinalele barajului de accedere în Serie A, echipele Parma și Cagliari au terminat la egalitate, scor 0-0. Formația lui Man pierduse meciul din tur, scor 2-3, deși condusese partida cu 2-0.

Dramă uriaşă pentru favoritul lui Gigi Becali

Cei de la Cagliari vor juca meciul decisiv pentru promovare cu formația Bari.

Echipa gazdă a reușit să se apropie periculos de poarta adversarilor abia în minutul 28, atunci când au cerut lovitură de pedeapsă, după un fault al lui Dossena asupra lui Sohm. Daniele Orsato a cerut, însă, doar o repunere din colțul careului de 6 metri.

Cu doar 10 minute înainte de sfârșitul primei reprize, Cagliari a trimis mingea în poartă, prin Lapadula. Totuși, golul înscris de acesta a fost anulat, dat fiind că se afla în poziție afară din joc.

În a doua repriză, cei de la Parma au încercat să obțină un avantaj, însă nu au putut să treacă de defensiva echipei lui Claudio Ranieri. În minutul 66 al partidei, Dennis Man, care a avut o prestație slabă, a fost înlocuit cu Valentin Mihăilă, fostul fotbalist de la CSU Craiova. Nici acesta, însă, nu a reușit să facă diferența în partida cu gruparea din Sardinia.

Final de meci tensionat

Opt minute mai târziu, echipa gazdă a marcat un gol, grație lui Ange Yoan Bonny. Elias Coubbaut a reușit să centreze din banda stângă, iar jucătorul francez a trimis mingea poartă, aceasta ricoșând în bara transversală și trecând apoi linia porții. De altfel, și acest gol a fost anulat, motivul fiind tot o poziție în afara jocului.

În minutul 85, cei de la Parma au ratat oportunitatea de a se califica în finala barajului, deoarece Luca Zanimacchia a trimis mingea în bara transversală. Ultima șansă mare a partidei a fost tot a celor de la Cagliari, când Chichizola a reușit să scoată in extremis un șut trimis din lovitură liberă, executat de la marginea careului.

Astfel, formația românilor este nevoită să mai petreacă un an în Serie B, în vreme ce echipa lui Claudio Ranieri va avea șansa de a juca finala barajului cu cei de la Bari.

Echipele de start la meciul Parma – Cagliari

Parma: Chichizola – Del Prato, Osorio, Circati, Coulibaly – Estevez, Bernabe – Man, Vasquez, Benedyczak – Sohm

Rezerve: Corvi – Balogh, Bonny, D. Camara, Charpentier, Cobbaut, Inglese, Juric, Mihăilă, Santurro, Zagaritis, Zanimacchia
Antrenor: Fabio Pecchia

Cagliari: Radunovic – Zappa, Dossena, Obert, Dentello – Makoumbou, Deiola – Nandez, Kourfalidis, Luvumbo – Lapadula

Rezerve: Aresti – Altare, Barreca, Di Pardo, Goldaniga, Lella, Mancosu, Milico, Pavoletti, Prelec, Rog, Viola
Antrenor: Claudio Ranieri