Doar o formalitate. România a bifat returul barajului cu Portugalia, l-a câștigat și s-a calificat la Campionatul Mondial de handbal feminin.

De altfel, lucrurile erau clare pentru naționala României după manșa tur, elevele lui Florentin Pera au surclasat Portugalia cu 35-20.

România, victorie fără emoții

Nici meciul din deplasare n-a avut istoric. Chiar dacă s-a spus că selecționerul va miza pe fetele care au jucat mai puțin în tur, a început tot cu garnitura stas.

Practic din minutul 7, avansul României a început să crească. Și a crescut până s-a făcut 9-3. Dar nu neapărat grație unui atac devastator, ci mulțumită paradelor Iuliei Dumanska. Aproape 75 la sută.

A urmat apoi o sincopă. Iar gazdele au dat semne de revenire. Adică au mai redus din ecart. Iar scorul la pauză a fost doar 13-8 pentru tricolore.

Repriza secundă, în aceeași notă

Nici în partea secundă, lusitanele nu au reușit marea surpriză. Diferența dintre fetele lui Pera și adversare nu s-a micșorat mai mult de 4 goluri.

Chiar și cu frâna trasă, România a câștigat fără emoții, 28-24. Naționala va merge la Campionatul Mondial, care va fi organizat de Norvegia, Danemarca și Suedia, în perioada 29 noiembrie – 17 decembrie. România nu a lipsit de la niciun Campionat Mondial de handbal feminin