Doamne, ce gol! Brazilianul lui Real Madrid a driblat tot ce i-a ieșit în cale/ Video

Real Madrid a învins pe Atletico Madrid și s-a calificat în semifinalele Cupei Spaniei, iar Rodrygo a marcat un gol de pus în ramă.

Brazilianul a driblat tot ce i-a ieșit în cale și l-a învins pe Jan Oblak cu un șut superb la colțul scurt.

Real Madrid, victorie cu emoții

Real Madrid s-a calificat, joi seară, în semifinalele Cupei Spaniei, trecând în sferturi de Atletico Madrid, scor 3-1 după prelungiri.

Atletico a deschis scorul în minutul 19, prin Morata, la capătul unei faze extrem de frumoase.

Introdus în repriza secundă, brazilianul Rodrygo a oferit unul dintre golurile acestui sezon în Europa. În minutul 79, a luat o minge de la aproximativ 30 de metri de poartă, a driblat 5 adversari și a tras cu șpițul la colțul scurt.

A fost unul dintre golurile care amintesc de un alt brazilian, Ronaldo Nazario, cel pentru care astfel de faze deveniseră rețetă clasică.

S-a intrat în prelungiri, iar aici Real Madrid a fost net superioară din punct de vedere fizic. După o ratare uriașă a lui Griezman, de la Atletico Madrid, Real Madrid a pus stăpânire pe joc.

În minutul 99, fundașul lui Atletico Madrid, Savic, a fost eliminat. El a primit al doilea cartonaș galben pentru un fault la Vinicius Jr.

În minutul 104, Karim Benzema a adus în avantaj pe Real Madrid, iar Atletico nu a mai avut puterea de a reveni în meci.

Tabela a fost închisă de brazilianul Vinicius Jr., cel care a înșirat mai mulți adversari și a finalizat la colțul lung.

Posibil El Clasico, în semifinale

Tot joi, Athletic Bilbao a acces în semifinale învingând Valencia, scor 3-1.

S-au mai calificat în penultimul act FC Barcelona (1-0 cu Real Sociedad) şi Osasuna (2-1 cu FC Sevilla).

Tragerea la sorţi a semifinalelor va avea loc luni. Este posibil să avem un nou episod din El Clasico în semifinalele Cupei Spaniei.