Dinamo revine în fotbalul `mare` din România. Victorie în Cupa României și calificare în grupe

Prima parte a meciului Viitorul Pandurii-Dinamo, a oferit un meci disputat pe ”contre” fără ocazii foarte mari de poartă. Dinamo a fost echipa mai eficientă, lovind la prima ocazie mare prin Alexandru Pop în minutul 34 după un șut plasat din interiorul careului.

Viitorul Tg. Jiu a încercat să marcheze golul egalizator dar fundașul lui Dinamo, De Moura a scos de pe linia porții mingea trimisă de Răsdan, păstrând scorul pauzei 1-0 pentru Dinamo.

Dinamo va avea meciuri cu echipe din Superligă

În repriza secundă Dinamo a preferat să joace cartea contraatacului și să ”accepte” dominarea statică a celor de la Târgu Jiu.

Neluț Roșu a ratat o ocazie imensă în minutul 78 când nu a reușit să finalizeze o fază pe contră a câinilor.

În minutul 85 Viitorul Pandurii a  ratat o ocazie monumentală prin Core cu o lovitură de cap din centrul careului, scoasă și de această dată de pe linia porții de fundașul lui Dinamo, De Moura.

Calificarea în grupele Cupei României, pentru Dinamo înseamnă și dueluri cu echipe din Superligă la doar câteva luni după retrogradarea în Liga a 2-a.

Viitorul Pandurii Târgu-Jiu – Dinamo București 0-1 / A.Pop min.34

Dinamo: Oncescu – Moura, Patriche, Giafer, Buleică – G. Larrucea, N. Roșu – Iglesias, Ghezali, A. Pop, Bani
Rezerve: Dujmovc, Bena, Dudea, Roșu, Lazăr, Borcea, Buhăescu, Șerban, Delciu
Antrenor: Ovidiu Burcă

Viitorul Pandurii Târgu-Jiu: Krupenschi – Sîrbu, Core, Stoian, Baican – Brînza,n Rasdan, Micle – Vulpe, Mitrică, Dragu
Rezerve: Geantă, Chelariu, Rogac, Gojda, Toma, Banu, Dulca, Vespe, Dodoi
Antrenor: Florin Stîngă

Arbitru: Andrei Moroiță (Ploiești), A1 : Nicușor Marin (Suseni), A2 : Claudiu Șchiopeț (Brașov)
Stadion: Municipal (Tg. Jiu)