Dinamo, ciuca bătăilor în Liga Campionilor! Înfrângere categorică pe terenul lui Veszprem. Moment emoţionant în memoria lui Marian Cozma / Foto

Dinamo este ciuca bătăilor în actuala ediţie a Ligii Campionilor! Handbaliştii au suferit o înfrângere categorică pe terenul lui Veszprem. Moment emoţionant în memoria lui Marian Cozma.

Campioana la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, a fost învinsă miercuri, în deplasare, de formaţia Veszprem HC, scor 33-30 (15-17), în al treilea meci din grupa A a Ligii Campionilor.

Dinamo, ciuca bătăilor în Liga Campionilor!

Gazdele au pregătit un moment special In Memoriam pentru Marian Cozma, în prezenţa tatălui său şi în aplauzele publicului.

Sursa foto Dinamo

Principalii marcatori pentru Dinamo au fost Kasparek 7 goluri, Akimenko 7, Kuduz 6, iar de la gazde s-au remarcat Fathy, Nenadic şi Lauge, cu câte 5 reuşite.

La meciul de miercuri seară a fost prezent şi Petre Cozma, tatăl lui Marian Cozma, fost jucător al ambelor echipe. Veszprem HC a pregătit un moment special In Memoriam la începutul partidei, în aplauzele frenetice ale propriilor fani.

După această partidă, campioana României rămâne cu 1 punct în clasament, locul 6, înaintea celorlalte confruntări ale etapei.

În primele meciuri din grupă, Dinamo a pierdut cu SC Magdeburg, scor 28-30, şi a remizat cu GOG, scor 38-38.

Miercuri mai sunt programate în etapa a III-a meciurile dintre SC Magdeburg – PSG şi HC Zagreb – FC Porto, iar joi va avea loc ultima dispută a rundei, între Orlen Wisla Plock – GOG.

În etapa următoare, Dinamo Bucureşti va juca pe teren propriu, în 5 octombrie, cu FC Porto.

Doar primele două clasate în fiecare grupă se califică direct în sferturile de finală, iar echipele de pe locurile 3-6 vor disputa meciuri în play-off, în 22 şi 30 martie 2023, urmate de sferturile de finală, în 10 şi 18 mai, respectiv Turneul Final Four, la Koln, în 17-18 iunie.

Deţinătoarea trofeului este FC Barcelona. Dinamo Bucureşti nu a trecut de faza grupelor în sezonul anterior.