Dinamo a fost mai tare ca Oțelul! Și-a învins rivala din play-off la scor de neprezentare și a intrat serios în lupta pentru promovare.

Nici Dinamo nu s-a așteptat însă ca misiunea să-i fie chiar atât de facilă. E drept că elevii lui Ovidiu Burcă au avut de partea lor atmosfera. Dar Oțelul, cu Dorinel Munteanu suspendat, vizionând meciul în camera de hotel, n-a arătat deloc a echipă de speriat.

Dinamo reintră în lupta pentru promovare

E drept totuși că lucrurile mai greu. Dinamo s-a desprins însă abia în minutul 62, când s-a făcut 1-0 pe ”Arcul de Triumf”: Bani l-a lansat pe Ghezali, care după o cursă de jumătate de teren, l-a lobat pe portarul Oțelului.

S-a făcut 2-0, în minutul 88, când același Ghezali a nimerit plasa porții gălățene. Iar ”câinii” au simțit miros de sânge. Și au mușcat până la ultima lovitură.

În prelungiri, Țâră și-a trecut pe lista marcatorilor și a semnat cea mai categorică victorie, 3-0 cu Oțelul. Care chiar a părut că lipsește astăzi pe teren. Dinamo a reintrat în cărțile promovării, e la doar un punct în spatele Oțelului.

Dinamo: Oncescu – Moura, Giafer, Patriche, Amzăr – Larrucea, Iglesias, N. Roșu, I. Roșu – A. Bani, Ghezali
Rezerve: Dujmovic – Bena, Țîră, D. Irimia, V. Borcea, A. Irimia, Șerban, V. Pop, Florescu
Antrenor: Ovidiu Burcă

Oțelul Galați: Dur-Bozoancă – A. Rus, Sîrghi, Yabre, D. Panait – Cisotti, Zivulic, Gorovei – Mitoi, Cîrjan, O. Ursu
Rezerve: R. Pop – Nedelea, Scocîrlă, I. Neagu, Chirițoiu, A. Nica, Jardan, Adăscăliței, K. Fatai
Antrenor: Dorinel Munteanu