Derby decis pe final la Ovidiu! S-a terminat Farul-FCSB. Rezultat crucial în lupta pentru titlu din Superliga

Derby decis pe final la Ovidiu. Farul Constanța a pierdut pe teren propriu în fața celor de la FCSB, scor 0-1, în runda secundă a play-off-ului din Superligă. Singurul gol a fost marcat de Adrian Șut.

Echipa condusă de Elias Charalambous este lider în Superliga, cu 38 puncte, în timp ce campioana en-titre este pe locul 5, cu 25 de puncte.

Farul – FCSB 0-1

Constănțenii au avut primele ocazii ale serii. A urmat o ratare a lui Ngezana. Echipa lui Elias Charalambous a fost din nou periculoasă în urma unui corner executat de Florinel Coman. În finalul reprizei, FCSB a avut o ocazie dublă. Băluță a încercat o finalizare cu exteriorul, iar apoi a ratat și Coman.

Constănțenii au ratat o ocazie uriașă în minutul 55, când Ștefan Târnovanu a avut o parada excepțională. În minutul 72, Florinel Coman a reușit să marcheze dar golul a fost anulat pe motiv de simulare la Octavian Popescu.

Adrian Șut a dat lovitura în minutul 82, reușind un gol cu capul, după un corner bătut de Florinel Coman.

Farul – FCSB echipe de start:

Farul: Buzbuchi – M. Popescu, Larie, Gustavo Henrique, Dussaut – Cr. Ganea, Queiros, Grameni – R. Deaconu, L. Munteanu, I. Cojocaru
Rezerve: Mușat, Boli, Kiki, Dănuleasa, Grosu, Nedelcu, Casap, Budescu, N. Popescu, Al. Stoica, Rivaldinho, Grygoryan
Antrenor: Gică Hagi

FCSB: Târnovanu – V. Crețu, Ngezana, Chiricheș, Radunovic – Lixandru, Ad. Șut, Olaru – Radaslavescu, Al. Băluță, Fl. Coman
Rezerve: M. Udrea, A. Vlad, Dawa, Haruț, Oct. Popescu, Miculescu, Pandele, Antwi, M. Toma, Alhassan, D. Popa
Antrenor: Elias Charalambous

Arbitru: Marcel Bîrsan (București) / A1: Adrian Vornicu (Iași) / A2: Alexandru Florian Vișan (Galați) / Arbitru AVAR: Iulian Dima (București) / Arbitru AVAR: Iuliana Demetrescu (Râmnicu Vâlcea) / R1: Valentin Porumbel (Oltenița – Călărași) / Observator arbitri: Alexandru Deaconu (București)
Stadion: Complex Sportiv Academia Gheorghe Hagi (Ovidiu – Constanţa)