Dennis Man a dat marea lovitură! Tricolorul l-a egalat pe Gică Hagi. Dezvăluirea momentului după victoria cu Ucraina

Dennis Man a dat marea lovitură! Tricolorul l-a egalat pe Gică Hagi. Dezvăluirea momentului după victoria cu Ucraina. România a uimit pe toată lumea la meciul de debut de la EURO 2024.

Dennis Man a avut o evoluţie de senzaţie în faţa Ucrainei. Este primul jucător român care îl egalează pe Gică Hagi. A reuşit aceaşi performanţă ca Regele la Campionatul Mondial din 1994.

Dennis Man a dat marea lovitură!

Dennis Man a reuşit să dea două pase de gol în meciul cu Ucraina. Internaţionalul român de la Parma a devenit astfel primul jucător român care reuşeşte să paseze decisiv la două reuşite într-un singur meci de la un turneu final major, după Gică Hagi.

„Regele” a oferit două asisst-uri în victoria României cu Columbia, de la Campionatul Mondial din 1994. Hagi îi pasa decisiv lui Florin Răducioiu, în victoria cu 3-1 în faţa sud americanilor. Hagi a mai reuşit şi un gol în acea dispută.

De data aceasta, Dennis Man a pasat la reuşita superbă a lui Nicuşor Stanciu, din minutul 29 al partidei. Totodată, mijlocaşul român de la Parma i-a pasat decisiv şi lui Denis Drăguş, la golul de 3-0 al naţionalei.

Dennis Man a fost titular contra Ucrainei, fiind înlocuit în minutul 62 de Ianis Hagi. Jucătorul celor de la Parma a avut cifre de invidiat în disputa de la Munchen. A reuşit 13 pase corecte, din cele 17 încercate, şi alte trei driblinguri.