Demonstraţie de forţă în Bănie! S-a terminat CSU Craiova-FCSB. Ce au făcut băieţii lui Elias Charalambous

Demonstraţie de forţă în Bănie! S-a terminat CSU Craiova-FCSB. S-a aflat ce au făcut băieţii lui Elias Charalambous. A fost un meci crucial pentru ambele echipe în lupta pentru titlu.

Trupa lui Elias Charalambous a oferit o nouă reprezentaţie de campioană. A făcut spectacol pe terenul lui CSU Craiova.

S-a terminat CSU Craiova-FCSB

Băieţii lui Elias Charalambous s-au distrat cu CSU Craiova. Mihai Rotaru spera să revină în lupta pentru titlu, dar meciul a fost un adevărat fiasco pentru CSU Craiova. Gazdele au avut o şansă importantă de a deschide scorul prin Alexandru Mitriţă, dar vedeta gazdelor a ratat singur cu portarul. Apoi, a început tăvălugul vicecampioanei.

Darius Olaru a deschis scorul, din penalty, în prelungirile primei reprize. Nici nu au revenit bine de la cabilne şi gazdele au încasat-o din nou. Florinel Coman a dublat avantajul oaspeţilor în minutul 50. Pe final, la prima atingere de balon, David Miculescu a dus scorul la proporţii de neprezentare.

Cei 17.766 spectatori, număr oficial nu au mai trăit de mult o asemenea umilinţă. Scor final CSU Craiova-FCSB 0-3 şi oaspeţii menţin diferenţa de 11 puncte, în fruntea clasamentului, faţă de rivalii de la Rapid. În schimb, gazdele au încasat a doua înfrângere consecutivă acasă în 2024 şi tremură pentru locul de play-off.

CSU Craiova – FCSB, echipe de start:

CSU Craiova: L. Popescu – Maldonado, Zajkov, Badelj – Soiri, Al. Crețu, Al. Mitriță, Căpățînă, N. Bancu – Cîmpanu, Baiaram
Rezerve: D. Lazar – Vlădoiu, Da Silva, Tomasec, Benga, Mateiu, Lăpădescu, Bana, Danciu, Mekvabishvhili, Koljic, Markovic
Antrenor: Ivaylo Petev

FCSB: Târnovanu – Pantea, Dawa, Ngezana, Radunovic – Olaru, Ad. Șut, Lixandru – Al. Băluță, Luis Phelipe, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad – V. Crețu, Panțîru, Oct. Popescu, Miculescu, Pandele, Ov. Popescu, Alhassan, Radaslavescu
Antrenor: Elias Charalambous

Pe foaia de joc a Universității Craiova apare un sistem inedit, 3-5-2, cu Alexandru Mitriță trecut mijlocaș central. În față nu joacă niciun vârf veritabil, ci Cîmpanu și Baiaram, extreme de meserie.
Stadion ”Ion Oblemenco”
Arbitru Marcel Bîrsan. Asistenți Vasile Marinescu (ambii din București), Marius Marica (Bistrița)
Arbitru VAR Cătălin Popa (Pitești). Asistent VAR Mircea Grigoriu (București)