Deian Sorescu va juca în turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor. Rezultate

Rakow Czestochowa, unde evoluează şi românul Deian Sorescu, s-a calificat marţi în turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor, după ce a învins în dublă manşă pe Flora Tallinn.

Polonezii de la Rakow au venit la Tallinn cu un avantaj de un singur gol obţinut în meciul tur, dar, după o primă repriză încheiată 0-0, a rezolvat partida în repriza secundă. Zwolinski a reuşit o dublă, în minutele 47 şi 59, iar Papanikolaou a stabilit scorul final, în minutul 85. Deian Sorescu a intrat pe teren în minutul 79, potrivit news.ro.

Într-un alt meci, echipa din Bosnia, Zrinjski a învins la lovituri de departajare formaţia armeană FC Urartu, iar armenii vor înfrunta pe Farul Constanţa în turul doi preliminar al Conference League.

Rezultate înregistrate marţi, în manşa a doua a primului tur preliminar din Liga Campionilor:

Maccabi Haifa (Israel) – Hamrun Spartans (Malta) 2-1 (6-1 la general)

Flora Tallinn (Estonia) – Rakow (Polonia) 0-3 (0-4 la general)

Struga (Macedonia) – Zalgiris Vilnius (Lituania) 1-2 (1-2 la general)

Sheriff Tiraspol (Moldova) – Farul Constanţa 3-0 (3-1 la general)

TNS (Ţara Galilor) – Hacken (Suedia) 0-2 (la general 1-5)

BATE Borisov (Belarus) – Partizani Tirana (Albania) 2-0 (la general 3-1)

Zrinjski (Bosnia) – FC Urartu (Armenia) 2-3 (la general 3-3). Zrinjski s-a calificat mai departe la lovituri de departajare: 4-3.