David Popovici rupe tăcerea! Anunţul momentului după ce a luat bronzul la 100 de metri: ‘Au fost valuri’ + Ce spune despre cei care i-au luat fața

David Popovici a făcut o cursă bună la 100 de metri și a câștigat medalia de bronz în cadrul Campionatului European de înot în bazin scurt de la Otopeni.

După 50 de metri, Popovici era pe locul 8, dar a reveni și a urcat pe podium.

David Popovici, anunţul momentului după ce a luat bronzul la 100 de metri

Sportivul român a încheiat cursa de 100 de metri liber cu timpul de 46,05 secunde.

„Au fost valuri dar a fost frumos. Cursa a fost rapidă. E tot ce s-a putut astăzi și ei sunt mai buni decât mine. M-au mai bătut în bazin scurt. E visul oricărui sportiv să concureze acasă.
Eu aseara am fost fericit. Nu am urcat pe podium, dar timpul a fost foate bun. Am fost agitat, foarte rapid.

De asta nu îmi place în bazin scut. Dar e parte din proces. Mă bucur ca am luat o medalie. M-am refăcut cât de bine am putut. A fost un program greu. A fost o provocare bună. Am învățat să fac față stresului mai bine.”, a declarat David Popovici după ce a adus României a doua medalie de bronz.

Maxime Grousset a câştigat medalia de aur, iar argintul i-a revenit italianului Alessandro Miressi.