David Popovici a făcut senzaţie la Otopeni! Finală epică pentru român la 100 de metri liber. Ce a făcut campionul nostru

David Popovici a făcut senzaţie la Otopeni! Finală epică pentru român la 100 de metri liber.  A recuperat spectaculos după ultima întoarcere și a reușit să câștige medalia de bronz la Campionatele Europene de înot în bazin scurt de la Otopeni. Maxime Grousset a câştigat medalia de aur. Argintul i-a revenit italianului Alessandro Miressi.

Cealaltă medalie de bronz a fost luată de Andrei Ungur la 100 de metri spate

Robert-Andrei Badea a înotat în această seară în finală la 400 de metri mixt. Românul în vârstă de 16 ani s-a clasat pe locul 5. Medalia de aur a fost câștigată de Alberto Razzetti.

Popovici, calificat în finală cu al şaselea timp

Înotătorul român a avut cel de-al şaselea timp în semifinale la 100 m liber, 46:48. A fost devansat de Maxime Grousset, Alessandro Miressi, Matthew Richards, Jacob Whittle şi   Nando Nemeth. După probă, Popovici a avut un mesaj pentru fani.

„A fost un program foarte încărcat, dar un antrenament foarte bun pentru concursurile ce o să vină şi cele foarte importante pentru mine. Mă simt bine, mă simt decent. Nu cred că e bine să te simţi prea bine, că după ţi se poate întâmpla ceva rău. Mă simt binişor, decent. Asta e starea mea cea mai bună.

Sunt curios cum o să decurgă proba de mâine, mi-aş fi dorit să fie şi Patrick. Dacă despre mine se zice că sunt tânăr şi mic, el e şi mai mic, şi mai tânăr. Şi e bun, e bun rău de tot”, a spus sâmbătă Popovici, pentru Antena Sport.

David Popovici a înotat și în finala de la 200 de metri liber, în care a ocupat locul 4. Matt Richards a câștigat medalia de aur.