David Popovici nu s-a mai abţinut! Ce vrea să facă după ratarea Mondialelor. Campionul nostru a dat cărţile pe faţă

David Popovici nu s-a mai abţinut! S-a aflat ce vrea să facă după ratarea Mondialelor. Campionul nostru a dat cărţile pe faţă. Sportivul se întoarce de la Fukuoka fără nicio medalie.

David Popovici a terminat abia pe locul 4 în finala de la 200 de metri liber. Nici în cursa sa favorită, 100 de metri liber, nu s-a descurcat mai bine. A terminat finala abia pe locul 6.

David Popovici nu s-a mai abţinut!

Chiar şi aşa, David Popovici nu are regrete. „Va fi bine”, a spus sportivul în vârstă de 18 ani. David venea în Japonia ca mare favorit. Era deţinător al titlurilor mondiale la 100 m liber şi 200 m liber. Mai mult, era şi deţinătorul recordului lumii în cursa regină.

Popovici ştie cum poate reveni, din nou, în top. „Din fericire pentru mine, ceea ce nu a mers perfect aici poate fi rectificat la antrenament”, a spus el. „Deci, cât timp mă concentrez asupra antrenamentului, cât timp sunt mai riguros decât am fost anul acesta, care a avut o mulţime de suişuri şi coborâşuri, va fi bine”, a adăugat românul.

Întrebat despre lecţiile de învăţat din prestaţia sa la Fukuoka, David Popovici a spus clar. „De îndată ce am atins zidul după 200 de metri, mi-a venit în minte acest gând şi anume că trebuie să mă antrenez mai bine”, a mai spus campionul nostri, care ştie ce va face în viitor.

„Trebuie să mă antrenez mai mult şi, mai presus de toate, trebuie să fiu mai constant, asta face ca totul să funcţioneze”, a adăugat Popovici.

Joi, în finala de la 100 m liber, românul nu s-a aflat niciun moment în lupta pentru victorie. A terminat cu mult în urma noului campion mondial, australianul Kyle Chalmers. „Mă bucură că s-a terminat”, a mai spus David Popovici, care şi-a propus acum să ia o pauză pentru „a reflecta la acest an plin şi ciudat”.