David Popovici, dat de gol! Atuurile românului înaintea europenelor. Cum îi poate învinge pe rivali

David Popovici a fost dat de gol înaintea Campionatelor Europene de înot în bazin scurt. Jurnaliștii străini au scris despre atuurile românului înaintea competiției.

De asemenea, cei de la len.eu i-au analizat și pe adversarii românului. Competiția din țara noastră are loc în perioada 5-10 decembrie, la Otopeni.

David Popovici, dat de gol

Toți ochii sunt pe David Popovici la Campionatul European de înot în bazin scurt de la Otopeni. Site-ul federației internaționale a analizat sportivii care vor lua startul în proba de 200 de metri liber.

Popovici este campion mondial și european la această probă, iar acum speră să câștige o nouă medalie.

„Cursele cu opt lungimi de bazin vor fi printre cele mai interesante evenimente ale întrecerii de la Otopeni. David Popovici va avea în spate toată susţinerea publicului de acasă, românul fiind campion european şi medaliat cu aur la Campionatele Mondiale din 2022 în bazin olimpic. Tânărul de 19 ani a cucerit titlul în bazin scurt la Kazan, în 2021, şi a obţinut medalia de argint la ediţia de anul trecut a Campionatelor Mondiale de înot în bazin scurt de la Melbourne”, au scris cei de la len.eu.

„Va avea parte de o competiţie pe măsură”

Favoritul publicului va avea însă adversari redutabili. Printre aceștia se numără Tom Dean, Matt Richards, Danas Rapsys sau Maxime Groussett.

„El va avea parte de o competiţie pe măsură din partea perechii din Marea Britanie formată din Tom Dean şi Matt Richards, campionul olimpic, respectiv campionul mondial în această probă în bazin olimpic. Alături de ei va fi şi James Guy, alături de care au câştigat proba de 4×200 de metri la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Danas Rapsys, din Lituania, caută al treilea titlu în această competiţie, după victoriile din 2017 şi 2019. Speranțele francezilor depind de Maxime Grousset, de 6 ori medaliat la Campionatele Mondiale în bazin olimpic şi dublu medaliat în bazin scurt, dar şi în Roman Fuchs, cel care a cucerit 5 medalii de aur şi una de argint la Campioantele Franţei de înot în bazin scurt”, au mai notat cei de la len.eu.