David Popovici a scris istorie pentru natația din România! Cui îi dedică medalia de aur: `Au crezut în mine`!

Noua senzație a înotului mondial este un adolescent din România: la 17 ani, David Popovici este noul campion mondial la seniori la 200 m liber.

Popovici a scris istorie pentru natația românească: este primul campion mondial dat de țara noastră în probele masculine.

Popovici a intrat în finală, la Campionatul Mondial de înot în bazin de 50 m pentru seniori de la Budapesta, cu cel mai bun timp și cu un record mondial de juniori doborât.

Puștiul-minune s-a impus în fața adversarilor într-o manieră entuziasmantă. A întors al doilea, la prima lungime, dar a sprintat către final și a câștigat clar cursa, medalia de aur și a stabilit un nou record mondial la juniori. Popovici a scos 1:43.21 min, depășindu-i pe Sunwoo Hwang (19 ani, Coreea de Sud) – 1:44.47 și Tom Dean (22 de ani, Marea Britanie) – 1:44.98, și este al 4-lea timp din istorie.

„Sunt absolut obosit. Piscina e foarte rapidă. M-a ajutat faptul că oamenii pe care îi iubesc m-au privit și cei de acasă au crezut în mine. Oamenii de acasă au crezut în mine! Medalia este pentru ei.

Acum voi merge să mă refac și voi fi gata pentru proba de 100 de metri. Treaba nu e terminată, încă mai am foame pentru performanță”, a fost prima reacție a lui David Popovici, după aurul cucerit la Budapesta, conform eurosport.ro.