David Popovici a dat o nouă lovitură! Le-a luat fața tuturor. E cel mai bun din lume

David Popovici a avut parte de un an formidabil.  A fost încoronat campion european și mondial în probele de 100 și 200 m liber, și s-a clasat pe locul 9 în clasamentul celor mai buni sportivi europeni din 2022. În ultimele zile, înotătorul român a primit mai multe distincții.

Ultimii care l-au desemnat cel mai bun înotător al anului sunt cei de la site-ul de natație SwimSwam.

„În acest an postolimpic, multe feţe noi au răsărit în topul înotului masculin. Şapte înotători au doborât recorduri mondial individuale, iar opt au cucerit titluri multiple în probe individuale la Mondialele de înot. Dar niciunul dintre aceşti înotători şi performanţele lor nu au zguduit lumea înotului la fel de mult ca senzaţionalul adolescent David Popovici”, a anunțat SwimSwam.

Câștigătorii premiilor Swammy au desemnat pe baza statisticilor, a numărului de medalii de aur sau de recorduri mondiale doborâte. În 2022, Popovici a doborât tot atâtea recorduri mondiale cât ceilalţi şapte şi a câştigat acelaşi număr de medalii în probele individuale în bazin olimpic cât înotători ca Kristof Milak şi Leon Marchand.

Românul s-a clasat în luna decembrie pe locul 9 al celor mai buni sportive europeni din 2022, acumulând 37 de puncte în ancheta realizată de agenția poloneză de știri PAP.

Medalie de aur la Campionatul European de juniori – proba de 4×100 m liber
Medalie de argint la Campionatul European de juniori – proba de 4×100 m liber mixt
Medalie de aur la Campionatul European de seniori – proba de 100 m liber
Medalie de aur la Campionatul European de seniori – proba de 200 m liber
Medalie de aur la Campionatul Mondial de juniori – proba de 100 m liber
Medalie de aur la Campionatul Mondial de juniori – proba de 200 m liber
Medalie de aur la Campionatul Mondial de juniori – proba de 4×100 m liber
Medalie de argint la Campionatul Mondial de juniori – proba de 4×100 m liber mixt