Dan Petrescu, atent la meciul de la Dortmund! S-a terminat Italia-Albania. Şoc la începutul meciului pentru campioana en-titre

Dan Petrescu, atent la meciul de la Dortmund! S-a terminat Italia-Albania. Şoc la începutul meciului pentru campioana en-titre. A fost o nouă primă repriză fabuloasă în meciul serii de la EURO 2024.

Dan Petrescu a urmărit meciul pentru a-l vedea pe jucătorul său de la CFR Cluj, Ajeti. Acesta nu a avut gafe, deşi echipa sa a primit două goluri în prima repriză.

S-a terminat Italia-Albania

A fost un început de meci nebun. Di Marco a comis-o şi Bajrami a marcat în secunda 24. A fost cel mai rapid gol din istoria Europenelor. Italia, campioana european en-titre, nu a cedat.

Squadrra-azzura are un obiectiv clar. Apărarea trofeului la EURO 2024. Dacă la deschiderea scorului a greşit un interist, alţi doi interişti au adus Italia în avantaj. Mai întâi, a egalat Bastoni, în minutul 11. Peste doar 5 minute a marcat  şi căpitanul Interului, Nico Barella, cu un şut superb.

În repriza a doua, albanezii au încercat să revină pe tabelă, dar italienii i-au ţinut departe de poarta lui Donnarumma. Manaj a avut şansa lui 2-2 pe final, dar a ratat. Scor final Italia-Albania 2-1 şi campioana europeană en-titre porneşte perfect EURO 2024. Are 3 puncte ca şi Spania. Croaţia şi Albania rămân cu 0 puncte după prima etapă din această grupă.

Echipele de start din Italia – Albania

Italia: Donnarumma – Di Lorenzo, Bastoni, Calafiori, Dimarco – Jorginho, Pellegrini – Fratessi, Pellegrini, Chiesa – Scamacca
Rezerve: Meret, Vicario – Bellanova, Buongiorno, A. Cambiaso, Csiatante, Darman, El Shaarawy, Fagioli, Folorundho, Gatti, Mancini, Raspadori, Retegui, Zaccagni
Selecționer: Luciano Spaletti

Albania: Strakosha – Hysaj, Djimsiti, Ajeti, Mitaj – Asllani, Ramadani, Bajrami – Asani, Broja, Seferi
Rezerve: Kastrati, Berisha – Abrashi, Aliji, Balliu, M. Berisha, Daku, Gjasula, Hoxha, Ismalji, Kumbulla, Laci, Manaj, Mihaj, Muci
Selecționer: Sylvinho

Aliji, fundașul central de la CFR Cluj, e titular pentru Albania
Arbitru: Felix Zwayer (Germania), Asistenți: Stefan Lupp, Marco Achmuller, VAR: Bastian Dankert, Christian Dingert, Rob Dieperink, Arbitru de rezervă: Daniel Siebert
Stadion: Signal Iduna Park (Dortmund)