CSA Steaua Bucureşti a cucerit Cupa României la polo

CSA Steaua Bucureşti a cucerit Cupa României la polo pe apă masculin. Militarii au trecut în finală pe rivala CSM Oradea cu scorul de 14-13 (3-1, 4-4, 3-6, 4-2).

Steaua a câştigat trofeul pentru a 14-a oară, golul înscris de Andrei Neamţu făcând diferenţa în final, potrivit agerpres.ro.

Campioana en titre a condus cu 5-2 în repriza secundă, iar la jumătatea disputei avea avans de două goluri, 7-5. Vicecampioana a făcut în sfert trei excelent (6-3 parţial) şi avea avans de un gol pe tabelă (11-10) înaintea ultimei reprize, dar veteranul Mihai Drăguşin a avut intervenţii remarcabile în poartă şi echipa antrenată de Bogdan Rath a cucerit trofeul.

Andrei Neamţu, cel mai bun marcator de la CSA Steaua

Pentru învingători au marcat Andrei Neamţu 4 goluri, Nebojsa Vuskovic 3, Vlad Georgescu 3, Nikola Moskov 1, Filip Klikovac 1, Nicolae Oanţă 1 şi Dimitri Goanţă 1.

Golurile orădenilor au fost reuşite de Tiberiu Negrean 5, Mateja Asanovic 3, Mihnea Gheorghe 2, Nichita Ilisie 1, Vlad Dragomirescu 1, Levente Vancsik 1.

Steaua şi-a luat astfel revanşa în faţa formaţiei orădene, care a eliminat-o din LEN Euro Cup în acest sezon.