Cristiano Bergodi, atacat în direct! Greşeala uriaşă pe care a făcut-o antrenorul italian. Îi poate costa scump pe cei de la Rapid

Cristiano Bergodi a fost atacat în direct după meciul pierdut în Bănie. Un fost internațional l-a avertizat și a spus ce greșeală a făcut antrenorul italian.

După meciul pierdut în fața oltenilor, scor 1-2, mai mulți oameni din fotbal i-au recomandat lui Dan Șucu să-l schimbe pe Bergodi, dar patronul a avut un răspuns tranșant.

Cristiano Bergodi, atacat în direct

Viorel Moldovan, fost atacant la Rapid, a vorbit despre înfrângerea giuleștenilor în Bănie. Fostul internațional crede că Bergodi a greșit atunci când l-a schimbat pe Jayson Papeau. Schimbarea s-a făcut în minutul 57, la trei minute după ce primise un cartonaș galben. Fotbalistul a fost extrem de nervos când a ieșit, iar antrenorul a spus că a fost nevoit să-i explice de ce a făcut schimbarea.

„Pe mine m-a deranjat schimbarea lui Papeau. A avut galben și i-a fost frică să nu ia al doilea galben. Dar era singurul jucător de atac care a mai creat panică și a făcut diferența unu contra unu. Executant de lovituri libere, a mai dat o centrare la corner, chiar dacă în prima repriză a avut niște momente pe care nu le-a jucat corect. A fost egoist sau a ales decizii proaste. A fost cel mai periculos jucător al Rapidului. Petrila nu a făcut mare lucru”, a declarat Viorel Moldovan, potrivit fanatik.ro.

Ce a spus Papeau după Craiova – Rapid

„Trebuie să ne concentrăm la meciul viitor. Am fost nervos pentru că vreau să joc. Pot să înțeleg schimbarea, pentru că aveam galben, arbitrul dăduse deja un roșu pentru cealaltă echipă. Înțeleg de ce am fost schimbat. După ce am luat primul gol, toți am pus capul în pământ de parcă pierduserăm cu 0-10.

Trebuie să fim mai concentrați, era 1-1 și mai aveam timp. Când trebuia să câștigăm toate meciurile, am început să pierdem. Acum trebuie să ne concentrăm pe următorul meci și să îl uităm pe acesta”, a declarat Papeau.

Dan Șucu nu îl demite pe antrenor

Finanțatorul echipei Rapid a anunțat că nu îl va demite pe Cristiano Bergodi. De asemenea, a vorbit despre obiectivele echipei.

„Cristiano Bergodi este până în vară antrenorul Rapidului. Domnia sa mai are contract anul acesta şi încă un an, totul depinde de performanţele pe care le va obţine în finalul acestui sezon.

Până în vară,  Bergodi va rămâne pe banca echipei. Obiectivul său este calificarea în cupele europene, obiectiv în care Rapidul încă se află. Nu s-a pus în niciun moment, începând de aseară, după lecţia de viaţă pe care am primit-o la Craiova, să fie Bergodi demis.”, a spus Șucu pentru fanatik.ro.