Conference League. Echipele calificate în primăvara europeană. Rezultate

Fiorentina, Istanbul Başakşehir, Villarreal şi Alkmaar s-au calificat deja în primăvara europeană.

În grupa A, Jovic, cu o dublă, a adus victoria Fiorentinei, şi se ştiu deja echipele care merg în primăvara europeană: Istanbul Başikşehir şi Fiorentina.

În grupa B, Villarreal nu are nici o emoţie: victoria cu Hapoel Beer-Sheva şi calificare în primăvară de pe primul loc al grupei, cu 13 puncte.

West Ham a adunat cinci victorii din cinci meciuri în grupa B şi este calificată în play-off-ul Conference League cu 15 puncte. Ultima victorie a fost un 1-0 cu Silkeborg, la Londra. Lanzini a înscris unicul gol al meciului, din penalti, în minutul 24.

În Grupa C s-au înregistrat rezultatele. Austria Viena – Lech Poznan 1-1, Villarreal – Hapoel Beer-Sheva 2-1

În grupa D, OGC Nice a întrecut cu 2-1 pe Partizan Belgrad şi acum cele două echipe au câte 8 puncte. Rareş Ilie nu a intrat la echipa franceză.

În grupa E, echipa olandeză Alkmaar s-a impus la Vaduz, scor 2-1, şi s-a calificat în primăvară cu cele 12 puncte strânse din postura de lider al grupei.
În Grupa F: Shamrock Rovers – Gent 1-1, Molde – Djurgarden 2-3
În grupa G, Slavia Praga s-a impus în Kosovo, la Pristina, învingând pe Ballkani cu 1-0 prin golul marcat de Lingr în minutul 76. Cu această victorie, cehii au egalat la puncte pe CFR Cluj, iar calificarea se va juca în utima etapă.
În grupa H: FC Basel – Zalgiris 2-2; Slovan Bratislava – Pyunik 2-1.