Cine este Julia Sauter. Patinatoarea câștigă medalie după medalie pentru România și visează să ajungă la Jocurile Olimpice. Foto

Julia Sauter a câștigat medalia de argint în concursul feminin din cadrul celei de-a 20-a ediţii a competiţiei internaţionale de patinaj artistic „Crystal Skate”, desfășurată pe Patinoarul Allianz Țiriac Arena din Otopeni.

Patinatoarea a fost a treia după programul scurt, dar a reușit să aibă o evoluție foarte bună în programul liber şi a urcat un loc în clasamentul general.

Victoria a revenit italiencei Lara Naki Gutmann, în timp ce pe locul trei s-a clasat  Aleksandra Golovkina din Lituania.

Cine este Julia Sauter

Julia Sauter s-a născut pe 18 iunie 1997 în Germania.  A câștigat șase medalii internaționale la seniori și cinci titluri la campionatele naționale ale României. În martie 2022, patinatoarea a reușit o performanță unică pentru țara noastră. Locul 18 la Campionatul Mondial de la Montpellier, Franța. Nemțoaica este legitimata la clubul CSU Brașov.

Julia Sauter detine și cea mai bună clasare la un Campionat European de senioare pentru țara noastră, locul 14 în 2019, la Minsk, Belarus.

Julia nu are rude în România, dar a decis să reprezinte țara noastră și este antrenată de fostul patinator Marius Negrea. Visul sportivei este să reprezinte România la Jocurile Olimpice, dar pentru acest lucru trebuie să obțină cetățenia română.

„Nu ştiu dacă mai rezist încă 4 ani pentru că îmbătrânesc. Dar nu cunosc vreun sportiv care să nu viseze la JO. Pentru familia mea este foarte bine, pentru că toţi banii pe care i-au investit timp de 20 de ani în patinajul meu au meritat”, spunea Julia Sauter.

Julia a făcut eforturi mari pentru a-și realiza visul. Nu a exitat să lucreze ca ospătăriță în trecut. Acum, nemțoaica lucrează la o școala din Ravensburg, orașul ei natal, unde dă și ore de patinaj pentru a se întreține.

Patinatoarea este măritată cu un hocheist profesionist american. Acesta joacă la echipa de Liga a 2-a din Germania, Tower Stars Ravensburg.