Ciclistul român, Vlad Dascălu, locul IV în Andorra, la Cupa Mondială de Mountain Bike

Ciclistul român Vlad Dascălu (Trek Factory Racing XC) s-a clasat pe locul patru în cursa olimpică (XCO), din cadrul Cupei Mondiale de Mountain Bike, desfăşurată duminică la Vallnord Par Arinsal (Andorra), şi a urcat pe locul doi în clasamentul mondial.

Cursa a fost câştigată de italianul Luca Braidot, care a parcurs circuitul de 4×6 km cu timpul de 115 min 31 sec. Podiumul a fost completat de spaniolul David Serrano Valero la zece secunde respectiv elveţianul Nino Schurter la 27 secunde. Vlad Dascălu a sosit al patrulea la 38 secunde, relateaza agerpres.ro.

Reamintim că vineri, în cursa scurtă (XCC), ciclistul român a fost al treilea.

În clasamentul Cupei Mondiale, Nino Schurter se menţine lider cu 1.342 puncte, urmată de Vlad Dascălu 1.082, sud-africanul Alan Hatherly 1.063, elveţianul Mathias Fluckiger 1.016 etc.

Următoarea cursă din Cupa Mondială MTB are loc în zilele de 30 şi 31 iulie la Snowshoe, în Statele Unite.