Cea mai frumoasă atletă din lume a dezamăgit la Mondialele de atletism: Ce loc a obținut cu ștafeta Germaniei

Considerată de mai toată lumea ”cea mai frumoasă atletă din lume”, Alica Schmidt (23 de ani), a dezamăgit la prima sa ediție a Campionatelor Mondiale de atletism.

Sportiva a luat startul în proba de 4×400 de metri alături de ștafeta mixtă a Germaniei, însă a încheiat doar pe locul cinci în calificări și a ratat participarea în finală.

”Nu a fost rezultatul pe care ni l-am dorit la ștafeta mixtă de 4×400 de metri și știu că suntem capabili de mai mult. Dar capul sus pentru următoarea cursă: ștafeta feminină 4×400 de metri, sâmbăta viitoare.

Oricum, sunt recunoscătoare că pot să particip la prima mea ediție a Campionatelor Mondiale. Am câștigat multă experiență”, a scris Alica Schmidt pe contul său de Instagram.