Carlo Ancelotti a declanșat războiul, după eșecul în fața Barcelonei: ce a putut să le spună jurnaliștilor

Antrenorul celor de la Real Madrid, Carlo Ancelotti, a fost un car de nervi, după eșecul în fața Barcelonei, în Supercupa Spaniei.

Barcelona s-a impus cu scorul de 3-1, iar în Spania deja se vorbea despre ”o mare umilință” sufierită de Real Madrid.

Ancelotti, război cu presa

Carlo Ancelotti a ținut să-i tempereze pe jurnaliștii spanioli arătând că este doar un meci pierdut de Real Madrid. El a explicat faptul că echipa luptă pe toate fronturile.

”Don Carlo” a lăsat de înțeles că Real Madrid luptă inclusiv în campionat și în Uefa Champions Leageu. În același timp, Barcelona a ratat calificarea și va juca în Europa League.

„Ceea ce a decis soarta jocului au fost greşelile pe care le-am făcut. Şi acestea erau greşeli care erau adesea destul de uşor de evitat. Nu am pus suficientă intensitate, am ratat foarte multe lucruri, am pierdut multe dueluri… a fost un meci incomplet în multe faze. Şi după aceea, împotriva unor astfel de echipe, când preiau conducerea, e foarte greu să revii.

A fost un joc prost pentru toată lumea. Un joc prost pe tot parcursul. Dar a vorbi despre umilire este o lipsă de respect. Pur şi simplu am pierdut un meci cu FC Barcelona. Nu este stilul meu să vorbesc despre umilire. E prea mult. În sport, uneori câştigi şi alteori pierzi.

Nu este o înfrângere critică, este o parte complicată a sezonului nostru, se întâmplă. Vom repara asta. Dinamica nu este bună momentan, e adevărat, dar echipa are resurse pentru a reveni, vom juca pe toate fronturile până la final. Aceasta este o echipă care este obişnuită să câştige finale şi am pierdut. Dar avem resursele pentru a reveni. Nu am nicio îndoială că Madridul se va întoarce, pentru că Real Madrid se întoarce mereu”, a spus Ancelotti, conform Marca.

Barcelona a dominat categoric

Băieţii lui Xavi au rezolvat meciul încă din prima repriză. Puştiul Gavi a deschis scorul în minutul 33. În finalul reprizei, Robert Lewandowski a dublat avantajul echipei blau-grana.  S-a făcut 3-0 în minutul 69, după reuşita lui Pedri. Benzema a înscris golul de onoare pentru madrileni pe final de meci.

După Real Madrid – Barcelona 1-3, catalanii şi-au asigurat al 14 – a Supercupă din palmares. De partea cealaltă, Real Madrid a rămas cu 12 trofee.