Bombă la Ovidiu! S-a terminat Farul – Sepsi. Scor șocant pentru Gică Hagi + Meciul întrerupt câteva minute

Farul a fost umilită de Sepsi, pe teren propriu, scor 1-4, în primul meci al etapei cu numărul 8 a play-off-ului Superligii. Echipa lui Gică Hagi este pe locul 4, cu 35 de puncte, în timp ce covăsnenii sunt pe 5, cu 31 de puncte.

Meciul a fost întrerupt de arbitru timp de aproximativ trei minute, din cauza scandărilor xenofobe ale galeriei echipei gazdă.

Farul – Sepsi 1-4

Umilință totală pentru echipa lui Gică Hagi la Ovidiu. Sepsi a deschis scorul după 2 minute, prin Safranko. După ce Farul a ratat, adversarii au cerut un cartonaș roșu pentru Kiki, da arbitrul a lăsat jocul să continue. Safranko a reușit dubla, după ce l-a învins pe Nedelcu, în minutul 23. Tot el a stabilit scorul pauzei, 3-0, zece minute mai târziu.

Covăsnenii au marcat și în repriza secundă prin Cosmin Matei care a profitat de o gafă uriașă în apărarea constănțenilor. În prelungiri, constănțenii au marcat și ei, prin Popescu.

Echipe de start:

FARUL : Buzbuchi – M. Popescu, Larie, Boli, Kiki – Vînă, Nedelcu, Grameni (cpt.) – Grigoryan, L. Munteanu, Rivaldinho
Rezerve: Șt. Mușat – Dussaut, Sîrbu, Dănuleasă, Cr. Ganea, Grosu, Queiros, N. Popescu, Casap, R. Deaconu, Benchaib, L. Andronache
Antrenor: Gheorghe Hagi
SEPSI : Niczuly (cpt.) – D. Ciobotariu, Ninaj, Dumitrescu – Rența, Kallaku, Alimi, K. Varga – Ștefănescu, Safranko, C. Matei
Rezerve: D. Moldovan, Gedo – Aganovic, R. Varga, Kocsis, Batzula, Debeljuh
Antrenor: Bernd Storck

Arbitru: Cojocaru Adrian (Galaţi). A1: Grigoriu Mircea (Bucureşti). A2: Vişan Alexandru (Galaţi).
Arbitru VAR: Popa Cătălin (Piteşti). Asistent VAR: Bîrdeş Romică (Piteşti)
Stadion: Academia „Gheorghe Hagi” (Ovidiu)