Bomba în Ungaria! S-a terminat Peksi-Corvinul. Hunedorenii au dat lovitura la revenirea în Europa

Corvinul Hunedoara a produs surpriza. A învins-o pe Paksi, vicecampioana Ungariei, și deținătoarea Cupei, în primul tur preliminar al Europa League, scor 4-0.

Hunedorenii au revenit după 42 ani în cupele europene. Câştigătoarea “dublei” dintre Paksi şi Corvinul va juca în turul al doilea preliminar din Europa League cu Rijek. Învinsa va continua în turul al doilea preliminar din Conference League, unde o va întâlni pe Larnaca.

Paksi – Corvinul Hunedoara

Românii au dominat clar prima repriză. În minutul 10, Sergiu Buș a deschis scorul cu un șut puternic din centrul careului. În prelungirile primei reprize, Marius Lupu a dublat avantajul echipei sale.

Maghiarii au rămas în 10 oameni, după ce Szabo a avut o intrare dură la Hrezdac și a văzut cartonașul roșu.

Când mai erau câteva minute din meci, hunedorenii au mai înscris odată prin același Lupu. Românii au continuat să preseze, iar în prelungiri au mai marcat un gol. Lupu a reușit hat-trick-ul.

Imediat gazdele au cerut o lovitură de pedeapsă, dar arbitrul nu a acorda-o după intervenția VAR.

Echipele de start

Paksi: Szappanos – Szabo, Kinyik, Lenzser – Osvath, Windecker, Balogh, Papp, Silye – Szabo, Konyves
Rezerve: Simon, Vecsei, Skribek, Haraszti, Vas, Bode, Kocsis, Kovacs, Otvos, Mezei, Toth, Gevay
Antrenor: György Bognár

Corvinul Hunedoara: Lefter – Bradu, Lică, Manolache, Iacob – Hrezdac – Lupu, Roger, Neacșa, Pîrvulescu – Buș
Rezerve: Blaga, Chindriș, Chukwu, Gîrbiță, Grigore, Hergheligiu, Mitran, Pop, Predica, Ubbink, Velisar
Antrenor: Florin Maxim