Bianca Ghelber s-a calificat la Campionatul Mondial, după victoria la aruncarea ciocanului din etapa WACT, de la Madrid

Bianca Ghelber a câştigat, sâmbătă seară, etapa de la Madrid din cadrul World Athletics Continental Tour – silver.Aastfel şi-a îndeplinit baremul pentru Campionatele Mondiale.

Bianca Ghelber, antrenată de Mihaela Melinte şi legitimată la SCM Bacău/Steaua Bucureşti, a avut cea mai bună aruncare personală a sezonului, 73.80 metri, cu care s-a impus în reuniunea de la Madrid.

”Campioana europeană en-titre şi-a îndeplinit astfel baremul pentru Campionatele Mondiale, programate în a doua jumătate a lunii august, la Budapesta”, a transmis FR Atletism.

Totodată, prezent în aceeaşi competiţie, Andrei Rareş Toader (Dinamo Bucureşti, antrenor Nicoleta Grasu) s-a clasat pe locul cinci la aruncarea greutăţii, cu 20,45 metri. Prima poziţie a revenit jamaicanului Rajindra Campbell, cu 22,22 m.