`Bătuta` ca la Moldova, petroliști fără `gaz`! FC Botoșani a spulberat Petrolul în 25 de minute!

Doar 54 de secunde i-au trebuit lui Mailat să perforeze poarta lui Leitner. Și nici n-au apucat să se dezmeticească bine din pumni oaspeții, pentru că după doar 4 minute, Mihai Roman II a făcut 2-0 pentru gazde.

„Găzarii” au rămas fără aer în minutul 25. Scorul de neprezentare pentru ”lupi” l-a semnat Andrei Dragu. Abia după ce a fost anesteziat, ”pacientul” Petrolul a părut să dea și el semne de viață.

Însă golul din minutul 42 a lui Irobiso a fost anulat din cauza unei poziții de ofsaid. Nici după pauză nu s-a întâmplat vreo remontada. Budescu și-a epuizat, se pare, rezervele de magie la giumbușlucurile de la antrenament. Pe gazon nu e ca-n farse.

Așa se face că Mailat și-a trecut ”dubla” în cont în minutul 69. Comedia erorilor ploieștene s-a încheiat cu un penalty comis de Meijers în prelungiri și transformat de Șeroni. 5-O și punctele au rămas în Moldova, în timp ce ”haita” nu mai domină de mult Provincia. Cele două echipe sunt acum vecine în clasament, 7 și 8, cu același număr de puncte, 30, pândind play-off-ul.

FC Botoșani: Pap – Patache, Mutomboo, Șeroni, Mboko – Florescu, Dican, Zabou – Dragu, M. Roman II, Mailat
Rezerve: Ducan, Sadiku, David, Pinson, M.Roman I, Golofca, Cărăușu
Antrenor: Flavius Stoican

Petrolul: Leitner – Borța, Meijers, Mathaus, Țicu – Dumitriu, Purtic – R. Moldoveanu, Budescu, Grozav – Irobiso
Rezerve: Moroz, Pashov, Tucaliuc, Seto, Doua, Bratu, Olaru, Achim, Gabriel
Antrenor: Nicolae Constantin