Victorii pe linie ale baschetbaliștilor români în cupele europene

U-BT Cluj-Napoca a câștigat meciul cu formaţia slovenă Cedevita Olimpija Ljubljana, scor 94-76, din grupa A a EuroCup.

În primul meci, românii pierduseră în fața celor de la Mincidelice JL Bourg-en-Bresse (Franța), cu scorul de 88-85.

Echipa pregătită de Mihai Silvăşan a tranşat soarta partidei în prima jumătate, după ce la pauză avea un avans de 17 puncte. Clujenii au reuşit să îşi conserve avantajul de pe tabelă în ultimele douăzeci de minute, învingând la 18 puncte.

Stefan Bircevic a fost cel mai bun de la ardeleni, cu 24 puncte. Evoluţii foarte bune au avut şi Leonardo Meindl, cu 19 p, Karel Guzman, 16 p și  Emanuel Căţe cu 11 p.

Rezultate EuroCup

7Bet-Lietkabelis Panevezys (Lituania) – Ratiopharm Ulm (Germania) – 80-76

Frutti Extra Bursaspor – Joventut Badalona – 81-72

Umana Reyer Venezia  – Mincidelice JL Bourg en Bresse  73-79.

U-BT Cluj-Napoca va juca următorul meci pe 25 octombrie, tot la Cluj-Napoca, împotriva formaţiei italiene Umana Reyer Venezia.

CSO Voluntari, victorie în FIBA Europe Cup

CSO Voluntari a obţinut prima sa victorie în FIBA Europe Cup la baschet masculin, 75-60 (14-19, 25-13, 21-14, 15-14) cu echipa suedeză Norrkoping Dolphins, miercuri, pe teren propriu, la Ploieşti, în Grupa H.

Cei mai buni de la echipa antrenată de Sasa Ocokoljic au fost Rasheed Moore, cu 15 puncte, Terry Larrier, cu 13 p, Rolland Torok, cu 12 p şi Eric Thompson, 6 p, 12 rec.

CSO Voluntari va juca următorul meci pe 26 octombrie, în deplasare, cu echipa germană HAKRO Merlins Crailsheim.

CSM CSU Oradea, victorie în Grupa E a FIBA Europe Cup

CSM CSU Oradea a obţinut prima sa victorie în Grupa E a FIBA Europe Cup la baschet masculin, una categorică, 99-63 (34-14, 26-20, 23-11, 16-18) cu echipa bulgară Rilski Sportist Samokov, miercuri seara, pe teren propriu. Cel mai bun marcator pentru români a fost Donatas Tarolis, cu 25 puncte.

CSM CSU Oradea va juca şi următorul meci pe teren propriu, în data de 26 octombrie, cu Kangoeroes Basket.