Au început ca mieii, au terminat ca leii! Condusă la pauză, CSU Craiova a revenit și a învins-o pe UTA, este pe locul 4 în Superligă!

Prima repriză a fost modestă pentru oltenii lui Eugen Neagoe. CSU Craiova s-a întâlnit extrem de rar cu ocaziile la poarta ucraineanului Kucher. Iar „Bătrâna Doamnă” a speculat pe contraatac. Idriz Batha a deschis scorul în minutul 39.

Dar de la vestiare, Craiova s-a schimbat la față. De un sfert de oră au avut nevoie elevii lui Neagoe să întoarcă scorul. Markovic a egalat în minutul 52, iar Koljic a marcat pentru 2-1, în minutul 65.

UTA n-a capitulat și a încercat să revină în joc. Otele a trimis în transversală, iar Rivaldinho și-a salvat echipa respingând din fața porții, în minutul 86. Arădenii au trecut pe lângă egalare în prelungiri, după o fază care a fost analizată și de VAR, dar s-a încheiat, până la urmă, 2-1 pentru Craiova.

Care a depășit-o pe Rapid, care are un meci mai puțin disputat, și a urcat pe locul 4 în clasament, cu 54 de puncte. În timp ce UTA a încheiat pe loc de baraj sezonul regulat, cu 27 de puncte.

CSU Craiova: L. Popescu – Vătăjelu, Zajkov, Raul Silva, Ndong – Mateiu, Screciu – Ișfan, Baiaram, A. Ivan – J. Markovic
Rezerve: D. Lazar, Vlădoiu, Mitrea, Al. Crețu, D. Sala, Roguljic, Cîmpanu, Rivaldinho, Koljic
Antrenor: Eugen Neagoe

UTA: Kucher – Abeid, Erico, Benga, Roger – R. Pop, Idriz Batha, Cascini, Willie Barbosa – Postolachi, Milosevic
Rezerve: Balauru, Dobrescu, Isac, P. Anton, Otele, Stahl, Hoxhallari, Pașcalău, Chindriș
Antrenor: Laszlo Balint